HomeViestejäToni Ann Winninger - Kysymyksiä mestareille13.11.2012 - Kysymyksiä henkimaailman mestareille

13.11.2012 - Kysymyksiä henkimaailman mestareille

KYSYMYKSIÄ HENKIMAAILMAN MESTAREILLE
 
Henkimaailman mestareita kanavoinut Toni Ann Winninger ( www.mastersofthespiritworld.com)
13.11.2012
Energiaa välittäen suomentanut Pirjo Laine
 
Kysymys:
Mestarit, tunnen olevani irti itsestäni ja rikki. En tiedä, kuka olen. Tunnen uskomatonta voimaa kaiken tämän tuskan ja vihan alla, mutten löydä tietäni sinne. Tunnen olevani loukussa. Miehet ovat tehneet kamalia asioita minulle, kun olin lapsi, ja myöhemmin elämässä en kyennyt huolehtimaan omista lapsistani enkä pysty päästämään irti tuosta tuskasta. Miten voin saavuttaa potentiaalini, kun tämä muisto ja tuska näyttävät pidättelevän minua? -Shameema, Etelä-Afrikka
 
Vastaus:
Anteeksianto on avain. Anna anteeksi niille, jotka auttoivat sinua oppimaan oppitunteja kivun ja pettämisen avulla. Anna anteeksi itsellesi, että olet pitänyt kiinni kaikesta tästä ahdistuksesta hyvin monta vuotta. Anna anteeksi itsellesi, miten reagoit lapsiisi. Mutta anna erityisesti anteeksi itsellesi, ettet ole hyväksynyt sitä, kuka olet.
 
Tulit maan päälle oppimaan oppitunteja ja löytämään sen suurenmoisen sielun, mikä sinulla on sisälläsi. Silloin kun olet kiinni taistelemisessa jokapäiväisen maailman kanssa, et tunne sitä sisäistä vahvuutta, joka on todellinen itsesi. Yhteys sieluun on loukussa sen fyysisen historian tuskassa ja vihassa, minkä uskot totuudeksi ja minkä toiset ovat vakuuttaneet sinulle todellisuudeksi.
 
Siirtyäksesi eteenpäin sinun on päästettävä irti siitä otteesta, minkä muistosi haluavat jatkuvasti elää uudestaan. Mennyt on mennyttä, tulevaisuus on se, minkä sallit olevan maailmasi. Salaisuutena on elää hetkessä - nyt. Jokaista tunnetta joka tulee sisältä, voidaan sitten tutkia sen noustessa esiin, ja voit päättää, pidätkö sen osana uutta elämääsi vai vapautatko sen menneisyyden roskakasaan.
 
Et ole pysyvässä tilanteessa, mitä et voi kontrolloida. Valitettavasti olet vakuuttanut itsellesi tämän olevan totuus. Sitten kun päästät irti elämänkertomuksesi vanhoista uskomuksista, aloitat tyhjän kirjan, mihin voit kirjoittajana ilmentää sen, mitä haluat. Olet kaunis sielu, jolla on voima kirjoittaa uudelleen elämänsä.
 
Kysymys:
Mestarit, minulla on elämänoppitunti, mitä en näytä kykenevän ratkaisemaan. Näytän toistavan samaan kuviota ja etsin jatkuvasti rakkautta ja hyväksyntää itseni ulkopuolelta. Minulla on vahva ystävyys erään ihmisen kanssa, joka kieltäytyy paljastamasta tunteitaan minulle ystävyydestämme. Mikä tähän on syynä ja voitteko kertoa, mikä on totuus ja mikä tämän suhteen oppitunti on? -Rob, Australia
 
Vastaus:
Rakkaus on vastaus. Miksi pelkäät sitä? Miksi ajattelet, että kaikkien muiden mielipide sinusta on tärkeämpi kuin omasi? Et arvosta itseäsi. Pelkäät ottaa vastuuta elämästäsi ja päätöksistäsi. Kun sinusta huolehdittiin lapsena, se näytti toimivan melko hyvin sinulla, joten etsit samanlaista tilannetta. Tämä on hienoa ja loistavaa, jos haluat jatkaa samojen oppituntien toistamista uudestaan ja uudestaan - mistä olet tullut tietoiseksi.
 
On aika ottaa ohjat. Millaista haluat elämäsi olevan seuraavat 50 vuotta? Voitko hyväksyä, että olet yhtä hyvä kuin kaikki muutkin? Jos et, niin miksi et? Aloita siitä lähtökohdasta, että olet osa Lähdetä, mikä on voimakas, kaiken tietävä ja upea. Taipuisiko tuollainen olento toisten toiveisiin vai tekisikö se elämästään ihmeellisen kokemuksen?
 
Oppituntisi elämässä keskittyvät siihen tutustumiseen, kuka ja mitä olet. Olet Lähteen osa, joka on "murrettu irti" saamaan kokemuksia, jotta ymmärtäisit paremmin suurenmoisuuttasi. Tähän etsintään ei kuulu yhteisymmärrys maailmasi muiden ihmisten kanssa, ilman omaa panostasi. Se ei ole tärkeää, mitä muut ajattelevat sinusta. Vain se on tärkeää, mitä sinä tunnet itsestäsi.
 
Toiset näkevät sinut hyvin tarvitsevana. Haluat aina tietää, mitä he ajattelevat ja tuntevat, erityisesti sinusta. Kiihkeytesi säikäyttää heidät antamasta sinulle mielipidettään siitä pelosta, että pidät heidän rehellistä mielipidettään negatiivisena, kun se on vain heidän tapansa nähdä elämä, ja he yrittävät saada sinut piristymään.
 
Ystäväsi yrittää pysyä ystävänä kanssasi, samalla kun hän perääntyy kiihkeyttäsi. Hyväksy vain se, mitä hän on valmis antamaan, ilman tarvetta tuomita hänen ystävyytensä määrää. Luovu jatkuvasta tuomitsemistarpeestasi. Tuomitseminen on itsesi arvostelemista muuhun maailmaan verrattuna. Miksi sinun täytyy tehdä sitä? Sinun mielestäsi kaikki tietävät sinua paremmin, mikä on hyvä sinulle.
 
Mene tuntemustesi mukaan. Jos jokin resonoi kanssasi ja saa olosi tuntumaan hyvältä, niin älä kanna huolta kenenkään toisen mielipiteestä. Tartu siihen ja nauti sen antamista positiivisista aistimuksista. Ole oma persoonasi. Rakasta itseäsi. Olet ainoa todella tärkeä asia elämässäsi.
 
Kysymys:
Mestarit, oltuani koko elämän ajan tottelevainen ja kiltti tyttö, joka täyttää velvollisuutensa, alan vihdoinkin murtautua ulos tuosta mallista ja löytää todellisen itseni. Tunnen voimakasta vihaa kotikaupunkiani kohtaan sen vuoksi, mitä siellä tapahtui (sairas ja toimimaton perhe, koulukiusausta, raiskausyritys). Tunnen, että minun on ratkaistava nämä kysymykset, ennen kuin voin olla vapaa. Miten voin tehdä sen? Tapasin myös puoli vuotta sitten yhden miehen. Ajattelen häntä uudestaan ja uudestaan ja näen unta hänestä. En usko, että meillä voisi olla suhde, mutta en voi jättää häntä rauhaan. Hän on niin mystinen. Kuka hän on? -Lilja, Suomi
 
Vastaus:
Hurraa! Olet hyväksynyt, että sinulla on valinnanvapaus päätöksistä elämässäsi. Seuraavana askeleena poista ne kahleet, joita elämänoppitunnit ovat kiinnittäneet. Se kiltti ja tottelevainen tyttö, joka täytti velvollisuutensa, oli määritelmä, mikä sinulle on tuputettu, ei tulosta omista elämänvalinnoistasi.
 
Voimaantuminen tulee sen oivaltamisesta, että koettelemusten takana oli oppitunteja. Mene vihaan, joka on jäljellä, ja katso, mitä sen tekijät ovat. Mitä tunsit raiskausyrityksestä? Keskity erityisesti tuntemuksiin itsestäsi. Et pyytänyt tuota tapahtumaa etkä ollut vastuussa sen tapahtumisesta. Lakkaa esittämästä noita "mitä jos" -kysymyksiä. Päästä irti sen otteesta tunnustamalla, että se on antanut sinulle paremman ymmärryksen toisista ihmisistä ja suuremman tietoisuuden ympärilläsi olevasta toiminnasta.
 
Kiusaamista tapahtuu oppituntina, silloin kun sielulta puuttuu positiivinen omakuva, itseluottamusta ja -arvostusta. Tämä sidottiin yhteen toimimattoman perheesi kanssa, missä sinulla ei ollut roolimalleja auttamassa käyttäytymismallien muodostamisessa. Näit itsesi heikkona, vahingoittuneena ja tehottomana. Silloin kun lähetät uhrienergiaa, haaskalintuja (kiusaajia) parveilee. Selvittääksesi kaiken loukkaantumisen ja vihan uhrina olemiseen liittyen, näe, miten vahva sinusta on tullut, ja karkota kaikki ajatukset menneistä teoista.
 
Ellei tietty tapahtuma edelleen kalva sinua, anna menneisyyden olla mennyttä, tulevaisuuden olla muodostumassa ja nykyisyyden olla sitä, missä olet. Sinä olet se, joka pitää kiinni joistain asioista kostaaksesi loukkauksen. Tuo halu pitää vain negatiivisuutta sinussa ja sitten se vaikuttaa kaikkeen toimintaan elämässäsi. Lähetä negatiiviset ajatukset pois. Näe kaikki, mitä on tapahtunut, oppimistyökaluna ja muuta energia positiiviseksi.
 
Mies jonka tapasit, oli sieluryhmääsi ja hänen oli määrä ilmestyä elämääsi juuri, kun aloitit suuren muutoksen. Hän oli esimerkki siitä, mitä voit saada suhteessa, jos ilmennät tuota energiaa. Tuo kyseinen sielu ei luultavasti ole se, mutta "klooni" ilmestyy. Sinun on päästettävä irti entisten energioiden kaikista negatiivisista kahleista kyetäksesi siirtymään eteenpäin. Anna palaa!
 
-----------

Viestiä saa vapaasti välittää edelleen.

Kanavoinneista ja muista kirjoituksista voit saada uutta näkökulmaa, lohtua ja vahvistusta elämäsi tilanteissa. SINÄ olet kuitenkin oman elämäsi ja oman totuutesi paras asiantuntija. Vie kaikki informaatio omien "suodatintesi" läpi ja luota AINA ensisijaisesti omaan sydämeesi ja sisäiseen ohjaukseesi, kun teet valintoja - suuria tai pieniä. Näin pidät oman voimasi ja löydät oman totuutesi.

< PrevNext >