3D ”MENE, MENE, MENE” ON OHI
Kanavoinut Brenda Hoffman (www.lifetapestrycreations.com)
9.3.2026
Energiaa välittäen suomentanut Pirjo Laine
Rakkaat ystävät,
kenties kyseenalaistatte itsenne. Tai päivänne eivät ole vielä täynnä rauhaa, puhumattakaan ilosta ja naurusta. Siirtyminen uuteen toimintaan tässä uudessa maailmassa on aloitettu hiljattain – jatkuva prosessi, joka ei ole lopullinen eikä kenties edes havaittavissa.
Olet uusi olento myös itsellesi, joten aiemmat vuorovaikutuksesi eivät ehkä säihky samalla tavalla kuin ennen, eivätkä kiinnostuksesi sovi välttämättä yksiin sen kanssa, mitä muut pitävät kiinnostavana.
Olet yhtä erilainen kuin se, kuka olit 30 päivää sitten, kuin vauva on verrattuna 5-vuotiaaseen. Tämän toteamuksen ei ole tarkoitus mitätöidä edistymistäsi, vaan kertoa sinulle niistä syvällisistä muutoksista, joita on tapahtunut hiljattain elämässäsi, pakottaen sinut löytämään uusia kiinnostuksia ja toimintatapoja. Samaan aikaan valtava kasvupyräyksesi noina muutamana päivänä on luultavasti jättänyt olosi uupuneeksi tai vähän veltoksi. Haluat tehdä tätä ja tuota, mutta sinulla ei ole energiaa. Tai sinulla on riittävästi energiaa aloittaa projekti, mutta ei viedä sitä loppuun.
Kuitenkin muut odottavat sinun olevan sama, kuka he olettivat sinun olleen ennen viimeaikaisia, dramaattisia muutoksia. Heidän pyyntönsä hämmentävät sinua, ja sinun jokseenkin epäselvät vastauksesi hämmentävät heitä. Vaikka teit ennen tätä tai pidit tuosta, nuo aktiviteetit eivät tunnu tarpeeksi kiinnostavilta, että jatkaisit niitä nyt.
Tämä on hämmentävää aikaa sinulle ja niille, jolla on odotuksia sinun suhteesi. Mikä kiinnostaa tai innostaa sinua? Ja miksi kaikki muu tuntuu niin elottomalta - paitsi se, mihin sinulla ei ole energiaa paneutua täysin? Se on vähän kuin 5-vuotias, joka haluaa tehdä jotain, ennen kuin menee pitkäkseen ja ottaa tarpeelliset torkut.
Tuo viime analogia on häiritsevä, koska et halua tulla verratuksi 5-vuotiaaseen, etkä odottanut jättäväsi pois asioita, koska fyysinen olemuksesi olisi liian väsynyt jatkamaan.
Fyysisen olemuksesi täytyy levätä ja rentoutua.
Tietysti ulkoinen maailmanne näyttää kulkevan nopeasti ”väärään” suuntaan, joten teistä tuntuu, että sivuutatte tärkeitä asioita, tai että ilman apuanne mikään ei muutu ulkoisessa maailmassanne. Nuo ajatukset ovat pelkästään 3D-huolenpitäjäroolinne, joka nostaa taas kerran sopimattomasti päätään. Ne jotka ovat kietoutuneet täysin 3D:hen, tuhoavat valtaansa hetki hetkeltä, aivan kuten te siirrytte 3D:n yli samaa tahtia.
3D:ssä ei ollut lepoa, koska ne jotka lepäsivät, menettivät paikkansa. 3D:ssä on kyse jatkuvasta puskemisesta huomion keskipisteeseen. Fraasia ”tee työtä kovemmin ja pidempään” toitotettiin eniten arkielämässänne. Työ ja kotityöt, lasten kasvattaminen, rahan ansaitseminen, asema, ystävyyssuhteet, ja niin edelleen – jatkuvasti nousemassa esiin asioita, jotka vaativat työtä, työtä ja lisää työtä.
Uudessa maailmassanne on kyse levosta ja helppoudesta. Kamppailu on ohi. Kuitenkin tarpeenne säilyttää se 3D-kiireisyys, jota olette kunnioittaneet maa-aioneita, tuntuu nyt tärkeämmältä kuin lepo. Uskotte, että lepääminen pakottaa teidät hylkäämään sen perheen, yhteisön tai maailman, jonka säilyttämiseksi olette tehneet niin ahkerasti töitä.
Lepo 3D:ssä on fyysisen olemuksenne tiettyjen osien lepuuttamista, jotta teillä on tarpeeksi energiaa jatkaa 3D-roolejanne. Lepo 3D:n tuolla puolen on vain lepoa. Maailma ei häviä, kun lepäätte. Säikeenne kudelmassa ei häviä, jos lepäätte, eikä tuo kudelmakaan häviä. Lepo on vain lepoa, tietäen, että mikään ei muutu maailmanne missään osassa, kun lepäätte.
3D ”mene, mene, mene” on ohi. Keskityt nyt siihen, mitä tarvitset ja haluat, ennemmin kuin siihen, mitä sinun pitäisi tai tarvitsee tehdä säilyttääksesi 3D-asemasi. 3D:ssä roolinne olivat niin kietoutuneita toisiinsa, ettei kukaan voinut todella levätä – kuin yhden jalan poistaminen kolmijalkaisesta jakkarasta. Ei ole enää tarvetta jatkaa juoksemista varmistaaksesi, että ne asiat joita muut sinulta odottavat, on tehty heidän tyytyväisyyttään ja siksi myös omaa tunnepuolen ja fyysistä 3D-turvallisuuttasi varten. Tehtävien tekeminen muita varten on ohi. Kuten on myös epämiellyttävien tehtävien tekeminen säilyttääksesi asemasi tai statuksesi.
Tämä on uusi maailma, jossa on uudet säännöt. Se on ero ryhmäajattelun ja -toiminnan ja itsenäisen ajattelun ja toiminnan välillä.
Luultavasti ensimmäinen huolenne on, että itsenäinen ajattelu ei ole tuottoisaa, sillä teidän täytyy työskennellä muiden kanssa saadaksenne tehtyä tämän tai tuon tehtävän. Niin on ollut aioneita, mutta ei ole enää. Sen sijaan, että pakotat itsesi tai muut tekemään, mitä pitäisi tehdä vastatakseen yhteiskunnan tarpeisiin tai säilyttääkseen tietyn tason tuossa yhteiskunnassa, on aika ajatella ja toimia itsenäisemmin, löytäen tehtäviä, jotka ovat sopivia olemuksellesi tänään, mutta eivät ehkä enää huomenna.
3D-maailmassanne on ollut kyse vakauden luomisesta samanlaisen ajattelun ja toiminnan avulla. Jokainen halusi samanlaisen talon, vaatetuksen, taloudellisen yltäkylläisyyden, perheen tai työelämän. Ne jotka eivät saavuttaneet tuota saneltua iloa, tunsivat, etteivät he täyttäneet yhteiskunnan odotuksia. Tämä uusi maailma on täysin vastakkainen. Ne jotka yrittävät seurata tai kopioida muita, huomaavat, että heidät sivuutetaan. Kukaan ei odota tai halua muiden olevan samanlaisia kuin hän itse.
3D edisti samanlaisuutta. Tämä uusi maailma edistää ainutlaatuisuutta.
Niin se on, että monet teistä huomaavat kehonsa vaativan lepoa, kun se sopeutuu uuteen maailmaansa uusien odotusten kera, jotka luodaan olemuksen sisältä, ennemmin kuin sen ulkopuolelta. Samaan aikaan kun sopeudutte, Maakin sopeutuu.
Ainoat jotka eivät sopeudu, ovat niitä, jotka ovat tiukasti kietoutuneet 3D:hen, jossa pelko pakottaa heidät seuraamaan muiden ajatuksia ja tekoja ja sivuuttamaan sisäiset tarpeensa.
Tämä on hyvin epävakaata aikaa. Ei niille, jotka ovat 3D:n tuolla puolen löytämässä itseään, vaan niille, jotka ovat juurtuneet 3D:hen. 3D alkaa horjua enemmän ja enemmän, kun maaolennot jättävät sen kiertoradan. Ne jotka ovat ulkoa ohjatussa voimassa, tuputtavat enemmän sääntöjä ja pelkoa, yrittäen säilyttää maailmansa – oivaltamatta, että he tuhoavat juuri sitä maailmaa, jota he haluavat laajentaa, olemalla piittaamatta maan muutoksista ja teidän kaltaistenne muutoksista, jotka olette 3D:n tuolla puolen.
3D ei häviä Maasta tässä elämässä – sen sijaan se alkaa olla niin räikeässä ristiriidassa kaiken sen kanssa, mitä tapahtuu, että 3D:stä tulee pieni ja epämiellyttävä väestönosa, joka kutistuu jokaisen kuluvan vuoden myötä. Ei siksi, että ne olennot, jotka haluavat jäädä 3D:hen, ovat kauheita, vaan koska he kieltäytyvät tarttumasta uuteen itsenäisyyden ja vapauden suutanukseen. Niin olkoon. Aamen.
-----------
Viestiä saa vapaasti välittää eteenpäin - kokonaisuutena ja alkuperä mainittuna, mikä on monien viestintuojien edellytys vapaalle jakelulle.
Kanavoinneista ja muista kirjoituksista voit saada uutta näkökulmaa, lohtua ja vahvistusta elämäsi tilanteissa. SINÄ olet kuitenkin oman elämäsi ja oman totuutesi paras asiantuntija. Vie kaikki informaatio omien "suodatintesi" läpi ja luota AINA ensisijaisesti omaan sydämeesi ja sisäiseen ohjaukseesi, kun teet valintoja - suuria tai pieniä. Näin pidät oman voimasi ja löydät oman totuutesi.


