HomeViestejäNorma Gentile30.1.2011 - Sillä on merkitystä miten rukoilemme - Jumalan mikrojohtamista

30.1.2011 - Sillä on merkitystä miten rukoilemme - Jumalan mikrojohtamista

SILLÄ ON MERKITYSTÄ, MITEN RUKOILEMME
- Jumalan mikrojohtamista

Kirjoittanut Norma Gentile ( www.healingchants.com)
Uutiskirjeestä 30.1.2011
Vapaasti suomentanut Pirjo Laine

Rakkaat ystävät,

Jaoin osan tästä viime viikolla. Oppaani herättivät minut tänä aamuna antaakseen toisen puolenn. Siinä oli kiireellisyyden tuntua ja niinpä jaan tämän laajemman version kanssanne nyt.

Jumalan mikrojohtaminen: sillä on merkitystä, miten rukoilemme

Huomaan, että oppitunnit jotka oppaani haluavat jakaa kanssani, tuodaan usein huomioni piiriin normaalissa valve-elämässäni. Äskettäin huomasin, että media ei raportoi ainoastaan normaalitapahtumista - kuten luonnonkatastrofit ja poliittiset mullistukset - vaan se kertoo myös rukoustilaisuuksista ja rauhankokouksista, jotka johtuvat. Vastaavasti jokaisen tilanteen myötä sähköpostini täytyy ryhmämeditointi ja -rukousilmoituksista. Lyön vetoa, että omannekin täyttyy.

Kutsu useimpiin meditointitapahtumiin sisältää huomautuksen, että aikomuksena on "parantaa" tai "tuoda rauhaa" jollekin ihmiselle tai johonkin tilanteeseen planeetalla. Toiset sähköpostit pyytävät "lähettämään valoa ja rakkautta" tai hyviä ajatuksia, rukouksia ja energiaa jonkun sairauden parantamiseen tai vaikeassa perheasiassa auttamiseen.

Tietysti tunnen myötätuntoa kärsiviä ihmisiä kohtaan. Kuitenkaan tällainen tavoitesuuntautunut rukousaikomus ei ole koskaan tuntunut oikealta itselleni. Tänä aamuna painiessani sen kanssa, miten tarttua näiden sähköpostien uuteen kierrokseen, kuulin päässäni muodostuvan ääneen lauseen.

"Mitä vähemmän rukouksianne rasittavat henkilökohtaiset aikomukset, sitä tehokkaampia ne ovat."

Vaikka kohdistin lauseen yhteen oppaistani, ajatus ei ollut uusi minulle. Kasvaessani papin vanhimpana lapsenlapsena kuulin joka pääsiäisenä raamatun tarinan Jeesuksen rukouksesta "tapahtukoon sinun tahtosi, ei minun". Mystisyyteen taipuvaisena jumaluuden etsijänä tunnen sen eri teksteistä - Bhagavad Gita, Jumalaisen valon lähettiläät ja Yoganandan opetukset. Ja energiaparannuksen maailmassa muistin välittömästi ne tavat, joilla useat opettajat ovat kertoneet tämän saman filosofian minulle.

Henkinen parantaja ja opettaja Ken Page osoittaa, että aina kun lähetämme energiaa, myös "valoa ja rakkautta", avaudumme energiavaihdolle. Jotain tulee takaisin meille siitä henkilöstä tai tilanteesta, johon kohdistamme rukouksemme. Lisäisin, että mitä enemmän aikomuksemme on muuttaa henkilöä tai tilannetta, sitä enemmän energia mitä tulee takaisin meille, yrittää myös muuttaa meitä!

Drunvalo Melchizedek, kirjailija ja merkaba-meditoinnin isä, osoittaa, että elämme polarisoituneessa maailmassa. Tässä maailmassa missä on hyvää ja pahaa, oikeaa ja väärää, luomme kummankin puolen siitä, mitä toivomme, vaikka aikomuksemme on luoda vain toinen puoli. Silloin kun mielemme muotoilee rukoukset "hyväksi", vastaava määrä energiaamme luo myös vastakkaisen vaikutuksen.

Minusta Newtonin kolmas "voiman ja vastavoiman" laki pätee siihen, miten rukoilemme. Jos todella rukoilemme sitä, mikä vaikuttaisi olevan "hyvä" lopputulos tiettyyn tilanteeseen, niin tiedostamatta laitamme saman energiamäärän "huonon" lopputuloksen rukoilemiseen.

Miten näin voi olla? Metafyysinen vastaukseni on: koska elämme vapaaseen tahtoon perustuvassa maailmassa, me sieluryhmänä päätimme luoda polariteetin. Käytännön tasolla tämä merkitsee, että se mikä vaikuttaa minusta "huonolta", voi itse asiassa olla katalyytti henkisen kasvun paljon suurempaan liikkeeseen.

Eräs ystävä muistutti minua hiljattain siitä, miten emme ihmisinä tiedä paljonkaan Jumalan ja hengen suuremmista suunnitelmista. "Jos rauhan rukouksiin olisi vastattu vuonna 1861, Amerikassa oli edelleen orjuutta." Vastaavasti jos rauha olisi ollut tuloksena rukouksista Toisen maailmansodan alussa, Hitler olisi voinut hallita suurta osaa läntisestä maailmasta.

Ihmismuodossa emme kykene näkemään suurempaa kuvaa tapahtumista. Meille on vain luonnollista rukoilla sitä, mikä tekee olon mukavammaksi, onnellisemmaksi ja terveemmäksi. Mutta sielumme matkana on tutkia, miten me ihmismuodossa ollessamme luomme mukavuutta, rentoutta ja iloa sekä löydämme tasapainon fyysisessä kehossamme.

Vaikka persoonamme mieluummin hyppäisi sielun oppimisprosessin loppuun ja astuisi täysin mukavaan elämään, sielumme haluaa oppia kaiken mahdollisen ollessaan ihmismuodossa. Ja joskus se sisältää epämukavan kokemuksen motivoimaan hyödyllisiin muutoksiin elämässämme.

Tutkimuksessa joka tehtiin 1990-luvulla, sairaalan sydänpotilaiden puolesta rukoiltiin suoralla ja epäsuoralla rukouksella ja niitä verrattiin ryhmään, mikä ei saanut mitään rukouksia. (Tämä oli pieni tutkimus, joka luultavasti rahoitettiin osana vaihtoehtoisen ja täydentävän lääketieteen tutkimusta ja liittyy johonkin yliopistosairaalaan. Jos tunnette tämän tutkimuksen, kertokaa minulle, koska olen kadottanut alkuperäisen artikkelin.)

Toisin kuin monissa samanlaisissa tutkimuksissa tässä jaettiin potilaat kolmeen ryhmään kahden sijasta. Ryhmä joka ei saanut mitään rukouksia, pärjäsi huonoiten fyysisen toipumisen osalta. Toinen ryhmä sai suoria parannusrukouksia, esim. "Paranna xxx:n sydän". Kolmas ryhmä sai epäsuoraa parannusta: "Tapahtukoon Jumalan tahto xxx:n elämässä." Vähemmän yllättävästi kolmannessa potilasryhmässä oli korkein toipumisaste.

Samanlaisessa tutkimuksessa, Spindrift Research ( www.spindriftresearch.org) osoitettiin, että sellaisten elävien olentojen kuin home, hiiva ja soijapavut parantumisen rukoileminen auttoi niitä toipumaan vammoista ja kasvamaan merkittävästi enemmän kuin ne kasvit, jotka eivät saaneet rukouksia.

Soijapapuja koskevassa tutkimuksessa toiselle ryhmälle annettiin liikaa vettä, kun taas toiselle ei annettu riittävästi. Kummankin ryhmän puolesta rukoiltiin. Useimmat rukoilevista eivät tienneet, ovatko heidän papunsa liian kuivia vai liian märkiä. Jotkut soijapavut saivat suoria rukouksia ("Jumala anna soijapavuille lisää kosteutta itääkseen hyvin"), kun taas toiset saivat eräsuoria rukouksia ("Saakoon soijapavut, mitä tarvitsevat").

Heidän raporttinsa totesi: "Rukouksella missä ei ollut tavoitetta, ylikastellut soijapavut antoivat pois vettä ja siirtyivät normaalia kohti ja alikastellut pavut ottivat vettä ja siirtyivät kohti normaalia. Soijapapujen eri tarpeet tyydytettiin." Soijapavut jotka saivat tavoitteellisia rukouksia, jäivät joko ylimäriksi tai ylikuiviksi. Rukousenergia aktivoi tasapainottumispotentiaalin soijapavuissa, jotka saivat tavoitteetonta rukoilua. Samaan sisäiseen tasapainotuspotentiaaliin eivät päässeet käsiksi soijapavut, jotka saivat tavoitteellisia rukouksia.

Tämä on voimakas oppitunti meille kaikille riippumatta siitä, pidämmekö itseämme parantajana vai emme. Silloin kun kunnioitamme, erityisesti suuren tarpeen aikoina, sitä sisäistä Jumalälykkyyttä mikä on jokaisessa ihmisessä ja tilanteessa, läsnä oleva hengen voima voi säteillä kirkkaammin. Jumalalle sen kertominen, miten parantaa joku ihminen, tuoda rauhaa tilanteeseen tai korjata havaittu ongelma, rajoittaa hengen liikettä ja näin sitä parannuspotentiaalia, minkä Jumala haluaisi tuoda tuon ihmisen tai tilanteen läpi.

Ei ole epäilystäkään siitä, että on helpompaa rukoilla soijapavun seuraavan omaa sisäistä älykkyyttään, kuin löytää sisältämme se neutraali ja myötätuntoinen tila, josta voimme rukoilla ilman kiinteää tavoitetta tuntemiemme ihmisten tai tuskallisten maailmantilanteiden puolesta. Tämä on kenties yksi vaikeimmista oppitunneista, minkä olemme ihmisinä päättäneet oppia. Parantamisessa ja rukoilemisessa ei ole kyse tuloksista. Parantumista ja rukoilemista tapahtuu, silloin kun sallimme oman myötätuntoisen sydämemme avautua ja vain olemme toisen tuskan kanssa. Näin Jumala herää sisällämme ja rakkaus muistetaan.

Norma Gentile

-----------

Viestiä saa vapaasti välittää edelleen.

Kanavoinneista ja muista kirjoituksista voit saada uutta näkökulmaa, lohtua ja vahvistusta elämäsi tilanteissa. SINÄ olet kuitenkin oman elämäsi ja oman totuutesi paras asiantuntija. Vie kaikki informaatio omien "suodatintesi" läpi ja luota AINA ensisijaisesti omaan sydämeesi ja sisäiseen ohjaukseesi, kun teet valintoja - suuria tai pieniä. Näin pidät oman voimasi ja löydät oman totuutesi.

Vanhoja viestejä voit lukea mm. näiltä sivuilta: www.adonai.fi/89 , http://luxonia.com/viestit , www.rosedalebooks.fi/foorumi/index.php
Näillä eri tyyppisillä sivuilla näyttää olevan laaja valikoima tekstejäni - en kuitenkaan suosi tai tue näitä sivuja sen enempää kuin muitakaan sivuja.

< PrevNext >