HomeViestejäToni Ann Winninger - Kysymyksiä mestareille9.12.2014 - Kysymyksiä henkimaailman mestareille

9.12.2014 - Kysymyksiä henkimaailman mestareille

KYSYMYKSIÄ HENKIMAAILMAN MESTAREILLE
 
Henkimaailman mestareita kanavoinut Toni Ann Winninger (www.mastersofthespiritworld.com)
9.12. – 16.12.2014
Energiaa välittäen suomentanut Pirjo Laine
 
Kysymys:
Mestarit, miten sielu voi oppia ja kehittyä, jos se joka kerta syntyessään uudestaan unohtaa, mitä on oppinut edellisessä elämässä, ja sen on alettava alusta? Varmasti jatkaa samojen oppituntien oppimista ja samojen virheiden tekemistä? –Lou, Iso-Britannia
 
Vastaus:
Joka kerta tullessaan planeetalle sielulla on suunnitelmia erilaisista oppitunneista. Sen tarkoituksena on ensin selvittää kukin oppitunti ja sitten selvittää tai muistaa, kuka se todellisuudessa on sieluna. Kaikkien vastausten saaminen alussa poistaa tarpeen käyttää valinnanvapautta tuon elämän läpi kulkemiseen.
 
Jos sielu haluaa olla mestari tietyllä alueella, kuten hylkääminen, sen muistaminen, miten se käsitteli esim. vanhemman menettämisen, estäisi sitä merkittävästi työstämästä puolison hylkäämistä – kun se ei tiedä, että se on vain sen valitsema oppitunti, missä on paljon samoja tunteita, joita se on käsitellyt muissa elämissä. Jonkin ihmispiirteen vivahteiden ja muunnelmien ymmärtäminen on ainoa tapa saavuttaa mestaruus.
 
Mestarit eivät ole toisia parempia sieluja, vaan niitä, jotka ovat opiskelleet ja eläneet läpi jonkin teeman kaikki mahdolliset variaatiot. Tässä esimerkissä mestari olisi asiantuntija kaikissa mahdollisissa tavoissa luoda hylkääminen ja käsitellä sitä ja se ottaisi myös hylkääjän roolin tunteakseen kaikki nuokin tunteet.
 
Jos koulussa joku antaa sinulle kaikki loppukokeen vastaukset, ennen kuin olet aloittanut kurssin, et luultavasti käytä paljon aikaa tuon aineen opiskeluun. Sama vaikutus tapahtuisi, jos tietäisit, miten käsitellään oppitunteja, ennen kuin ne esittäytyvät.
 
Et tule tietäen edes oppituntejasi. Sinun on tehtävä työtä paljastaaksesi ne niiden pelkojen ja epäilysten perusteella, joita nousee, kun elät elämääsi. Usein keskenään yhteydessä olevat oppitunnit kätkevät pääoppitunnin, kunnes olet käsitellyt pienemmät oppitunnit ensin. Esimerkiksi syyllisyys, itseluottamuksen puute ja itserakkaudettomuus mutkistavat hylkäämisen näkemistä ja työstämistä. Ne on selvitettävä, ennen kuin voit kohdata tämän elämän hylkäämistyypit.
 
Sitten kun kaikki oppitunnit on opittu, sielu voi tuoda takaisin tietoisuuteen, mitä se on tehnyt aiemmissa elämissä ja miten nuo kokemukset ovat ehkä vaikuttaneet tähän elämään.
 
Kysymys:
Mestarit, tunnen olevani herkkä energialle, mahdollisesti olen myös "empaatti". Tunnen olevani herkkä taivaallisille voimille (taivaankappaleille), joita en tietenkään voi mitenkään kontrolloida. Miten voin estää näitä energioita pommittamasta minua ja päästä pois tunnevuoristoradasta? Epäilen, että olen herkkä kaikenlaisille energioille – mitä minun täytyy tarkkailla? Onko minulle mitään hyötyä energiaherkkyydestä? –Suzanne, USA
 
Vastaus:
Ensin kommentti taivaallisista (enimmäkseen planetaarisia) vaikutuksista ihmiskehoon. Ihminen koostuu suurelta osin vedestä. Suuret kiinteät massat – kuten kuu, Saturnus, myös koko Linnunradan järjestelmä – vetävät, työntävät, kuumentavat ja viilentävät kehoa. Useimmat ihmiset ovat tietämättömiä näistä vaikutuksista, jotka voivat vaikuttaa hormoneihin ja nesteisiin kehossa, mistä suurin osa keikkuu ylös alas tässä nestemäisessä energialiemessä ja aiheuttaa vuoristoratasi.
 
Olet äärimmäisen herkkä energialiikkeelle. On monen tyyppistä energiaa. Voit ohjata planeettaenergian poispäin itsestäsi aikomuksellasi. Voit nähdä kehosi peitettynä sateenvarjolla, mikä estää värähtelyjä osumasta ja vaikuttamasta sinuun. Tämä suistaa raiteiltaan vuoristoratasi.
 
Energiat jotka aiheuttavat sinulle eniten vaikeuksia, huokuvat muista sieluista, jotka jakavat tämän planeetan kanssasi. Suurin vaikutus tulee niiden ihmisten negatiivisuudesta, jotka ovat sotkeutuneet kolmannen ulottuvuuden draamoihin. Erityisesti silloin kun sinut vedetään mukaan draamaan, esim. riitaan, voit tuntea, että positiivinen energia otetaan pois sinusta. Sanasotaan osallistumisen välttäminen tasapainottaa ympäristösi.
 
Avoimena empaattina tunnet ympärilläsi olevien energiavaihtelut. Jos sinulla ei ole suojauksia estämässä heidän negatiivisuutensa hyökkäyksiä, tunnet jokaisen häiriöhitusen heissä. Sinun on opeteltava sulkemaan "vastaanottimesi" estääksesi tai kohtuullistaaksesi sen toisten maailman, minkä tunnet. Tämäkin liittyy aikomuksesi käyttämiseen ja itsesi peittämiseen valkoisella suojavalolla, mikä tekee sinulle kilven ja saa nämä tunteet kimpoamaan pois sinusta.
 
Kaikilla näillä suojaustekniikoilla voit vähentää niitä tai avautua niille valintasi mukaan. Herkkyyden etuna on kyky tuntea, ketä välttää negatiivisuuden ja energiasi varastamishalun vuoksi ja ketä voit halutessasi auttaa lähettämällä parantavaa rakkausenergiaa.
 
Kysymys:
Mestarit, tarvitsen apuanne, olen hyvin hämmentynyt elämässäni. Pelkään tehdä päätöksiä elämässäni ja tehtyäni niitä ajattelen liikaa seuraamuksia. Mikä on tämän käyttäytymiseni taustalla ja miten voin voittaa sen? Epäilen myös päätöstäni mennä naimisiin ihmisen kanssa, jota rakastan. Minusta tuntuu hyvin negatiiviselta suurimman osan ajasta. Tämä negatiivisuus aiheuttaa minulle ongelmia suhteessa. Tiedän, että Jumala syytää siunauksia minulle, mutta asenteeni pilaa kaiken. Auttakaa minua, mestarit. –Shruti, Intia
 
Vastaus:
Olet kuin monet muut ihmiset, jotka haluavat jonkun kertovan, mitä tehdä, jotteivät he tunne vastuuta tekojensa seuraamuksista. Et voi oppia itsestäsi ja elämästäsi, ellet astu esiin ja tee omia päätöksiäsi. Tätä sanotaan valinnanvapautesi käyttämiseksi oppimiseen.
 
Ongelmasi taustalla on itseluottamuksen ja itsekunnioituksen puute. Negatiivisuus on valinta – jos tunnet niin, se johtuu siitä, että olet valinnut olla negatiivisuudessa. Voit peruuttaa tämän energian päättämällä olla aina positiivisella asetella. Luot maailmasi ja tunteet siinä. Se vaatii kyllä työtä – se ei tapahdu itsestään.
 
Lakkaa ajattelemasta ja ala tuntea. Kun ajattelet, annat voiman kaikille niille, jotka ovat täyttäneet pääsi mielipiteillä ja ajatuksilla. Sisäiset tunteesi ovat se, kuka oikeasti olet. Silloin kun ajattelet ja analysoit, teet sen tarkoituksenasi tuomita (onko tämä asia oikein vai väärin). Lakkaa murehtimasta yhteiskunnan päätöstä siitä, onko jokin asia hyvä tai huono, ja päätä vain, haluatko tehdä sitä.
 
Kun olet tehnyt jonkin päätöksen itse, ilman perheen ja ystävien panosta, katso, salliiko se oppimisen itsestäsi. Jos ei, on ehkä aika siirtyä johonkin muuhun. Se ei ollut väärä asia sinulle – se salli sinun arvioida, tarvitsitko sitä elämässäsi.
 
Vaikka elämässäsi olisi kuinka paljon ehdotonta rakkausenergiaa, se ei auta, ellet hyväksy sitä ja päätä käyttää elämäsi rikastamiseen. Valitse rakkauden ja positiivisen elämisen asenne.
 
Kysymys:
Mestarit, tiedän, että rakkaus on hallitseva värähtely henkimaailmassa. Minun on vaikea ymmärtää, miten voi olla vain harmoniaa eikä minkäänlaista erimielisyyttä. Ihmiset ovat hyvin erilaisia inkarnoituneena. Eikö johtopäätös olisi, että hengessä olisi samanlaisia muunnelmia mielipiteissä ja energioissa? Eikö universumi ole henkimaailman materialisoitunut heijastus? Sielukehityksen henkiset neuvot usein keskittyvät sisäisen rauhan, harmonian ja rakkauden saavuttamiseen, jolloin päästään lähemmäs lähdettä ja se kenties ilmestyy esiin meissä. Eikö evoluutio osoittaisi enemmän monimuotoisuuden kuin yhtenäisyyden suuntaan? Eikö teidän laistenne mestareiden pitäisi olla kasvanut monista elämänkokemuksista ja universaalin tiedon tulkinnasta sen sijaan, että puhutte "meinä" ja annatte sen vaikutelman, että olette hyvin yhtenäinen ja harmoninen moninaisuus ja kaikilla on samanlaiset mielipiteet, ilman jokaisen poikkeuksellista, merkillepantavaa ja vaikuttavaa omaa persoonallisuutta? –Angelica, Australia
 
Vastaus:
Ehdoton rakkaus on ainoa värähtely henkimaailmassa. Ehdottomasta rakkaudesta puuttuu täysin se tuomitseminen, mikä antaa sijan mielipide-eroavuuksille ja vastakkaisille mielipiteille. Kyse ei ole siitä, ettei sieluilla ole erilaisia kokemuksia, jotka perustuvat niiden yksilömatkoihin maapallolle, vaan niiden ajatuksissa ei ole oikeaa tai väärää vastausta tai suuntaa, mikä on erimielisyyden ydin. Kaikki asiat hyväksytään sielun tekeminä valintoina.
 
Universumi tai erityisesti maapallo ei ole materialisoitunut heijastus henkimaailmasta. Egoa ja sen ilmentävää voimaa, tuomitsemista, ei ole missään muualla kuin maapallolla. Tuomitsemalla opitaan käyttämään valinnanvapautta ja näin opitaan valituista elämänoppitunneista. Maapallo luotiin ainoaksi luokkahuoneeksi, missä altistutaan negatiivisuudelle ja kasvetaan torjumalla se ja muuttamalla se positiivisuudeksi.
 
Sanan "evoluutio" määritelmään sisältyy tuomitseminen. Se arvostelee, luokittelee ja siihen on rakennettuna päätöksiä niille, jotka hyväksyvät sen käsityksen. Muutosta sieluissa joilla on inkarnaatio, voidaan kutsua evoluutioksi maan päällä, kun ne löytävät sisäisen rauhan, harmonian ja rakkauden tekemillään valinnoilla. Me kutsumme tätä "tietoisuuden saamiseksi" – ensin elämänoppitunneistanne ja toiseksi siitä, kuka todellisuudessa olette.
 
Sielut eivät Kotona puhu elämänoppituntiensa puolesta ainoana tapana tehdä asioita. Ne ovat kuin tietosanakirjoja, joissa on monia muuttujia kokeiltavaksi. Niillä ei ole erimielisyyttä, koska kenelläkään ei ole identtisiä kokemuksia, joten näkökulmien vertaileminen olisi omenien ja appelsiinien vertailemista. Silloin kun kaikki muuttujat ovat erilaisia, on mahdotonta vertailla. Niinpä hyväksytään vain kaikki mahdollisuudet.
 
Olemme kaikki yhtä mieltä siitä, että on rajaton määrä tapoja tehdä kaikki. Olemme yhtenäisiä tässä lähestymistavassa keskusteltaessa ihmiskokemuksista. Jaamme jokaiselle, joka kysyy, tietomme siitä, mitä olemme tehneet ja aiemmin havainneet, joten toiset voivat hyötyä kaikkien elämiemme viisaudesta, mutta emme pidä yhtä kehittyneempänä tai täydellisempänä kuin toista.
 
Kysymys:
Mestarit, minulla on jatkuvaa pelkoa suhteessani. Minulla on ollut sitä jokaisessa intiimissä suhteessani. Olen loogisesti päätellyt, etten voi syyttää vanhempiani tai menneisyyttäni enää. Loogisesti avaudun sille tosiasialle, että kumppanini on omalla matkallaan ja hän valitsee haluamansa polun. Olen silti kokonainen ja omalla matkallani, jos se tapahtuu. Pelkoja tulee kuitenkin edelleen esiin. Olen yrittänyt työskennellä niiden kanssa, pitää päiväkirjaa, tuntea ne läpi, olla piittaamatta niistä jne. Miksi näitä pelkoja tulee jatkuvasti esiin ja mitä voin tehdä selvittääkseni ne? Tunnen puutteeni enkä halua loukata itseäni ja rakastani, mutta jollain tasolla kenties teen sen pysyäkseni kontrollissa? Näen, miten hyvä hän on, ja hän kohtelee minua äärimmäisen hyvin, mutta epäilykset pysyvät. –Raven, USA
 
Vastaus:
Pelkosi ja epäilyksesi ovat opasteita, jotka näyttävät, missä elämänoppituntisi esittäytyvät sinulle. Logiikan käyttäminen on luottamista siihen, mitä yhteiskunta sanoo pitävän tapahtua ja mikä on toiminut toisilla heidän kertomansa mukaan. Logiikka on tuomitsemista – egon työtä – eikä se liity mitenkään kohtaamisesi tapahtumien henkiseen arviointiin.
 
Pelkojen palaaminen jatkuu, koska ajattelet niitä loogisesti, muttet käsittele niitä tunneperäisesti ja henkisesti. Niitä ponnahtelee esiin, koska jokin oppitunti laukaisee ne etkä kiinnitä siihen huomioita. Kun pelko ilmesyy, kysy itseltäsi: "Miksi se on tässä? Miltä se saa oloni tuntumaan? Minkä entisen tapahtuman hautasin sen sijaan, että saatoin loppuun oppimisprosessin?"
 
Älä ajattele vastauksia, vaan salli itsesi tuntea ne. Tämä vie sinut tapahtumiin, jotka sinun täytyy selvittää. Voit sitten nähdä, mistä olet pitänyt kiinni, irtipäästämisen sijasta. Tunnusta, että voit siivota nämä asiat pois "kaapistasi" ja saada tilaa elää ilman näiden haamujen pysymistä piilossa.
 
Puutteet ovat tekosyysi katsoa toiseen suuntaan, silloin kun muutoksia vaaditaan. Kontrollissa oleminen on yksi oppituntisi. Kontrolli on harhaa. Kukaan ei voi oikeasti kontrolloida toista, ellei hän suostu. Kukaan ei voi kontrolloida jotain tilannetta, koska jokaisen lisäihmisen myötä yhtälön muuttujat moninkertaistuvat, kunnes se on ylivoimaista.
 
Pidä kiinni fantastisesta miehestäsi ja rakasta häntä ehdottomasti. Sinulla ei ole mitään epäiltävää hänessä. Näe hänet sinä, kuka hän on, äläkä maalaa häntä peloilla jostain toisesta ajankohdasta elämässäsi.
 
Kysymys:
Mestarit, kämppäkaverini löysi itselleen poikaystävän – hyvä hänelle! Mies on ystävällinen ja vähän ujo, mutta joka kerta hänen käydessään kotonamme tulen hyvin levottomaksi. On vaikea olla kotona, kun hän on paikalla. Olenko liian herkkä, liian reviiritietoinen vai liian tuomitseva? Voinko tehdä jotain, että oloni tuntuu paremmalta hänen ollessaan täällä? Pelkään tästä tulevan iso ongelma minun ja ystäväni välille. –Sanni, Suomi
 
Vastaus:
Levottomuutesi tulee tulevaisuuden pelosta. Olet ollut enemmän rauhassa tämän kämppäkaverin kanssa kuin koskaan muulloin elämässäsi. Tunnet, että jos hänen suhteensa vahvistuu, hän lähtee luotasi ja maailmasi hajoaa.
 
Silloin kun mies ei ole paikalla, voit olla piittaamatta mahdollisuuksista, mutta paikalla ollessaan hän on elävä todiste mahdollisesta muutoksesta. Kadehdit myös auraa, minkä tunnet ystäväsi ympärillä. Heidän rakkautensa on aitoa ja puhdasta, millaisen kaikki haluaisivat ja minkä kaikki pystyvät tuntemaan. Herkkyytesi mahdollistaa sinulle asettumisen kämppäkaverisi asemaan ja nautit täysin siemauksin tuosta rakkaudesta, mutta oivallat sitten, ettei se ole sinun elämääsi, vaan jonkun toisen.
 
Tämä ei liity mitenkään reviiritietoisuuteen tai tuomitsemiseen. Jos jokin tuomitseminen tulee kuvaan mukaan, se on pettymys itseesi siitä, ettet ole pystynyt löytämään samanlaista kumppania. Paras mitä voit tehdä tässä tilanteessa, on löytää kumppani tai ainakin joukko uusia tuttavia, joiden kanssa voit viettää aikaa ja jakaa keskinäisen rakkaudentunteen.
 
-----------

Viestiä saa vapaasti välittää edelleen.

Kanavoinneista ja muista kirjoituksista voit saada uutta näkökulmaa, lohtua ja vahvistusta elämäsi tilanteissa. SINÄ olet kuitenkin oman elämäsi ja oman totuutesi paras asiantuntija. Vie kaikki informaatio omien "suodatintesi" läpi ja luota AINA ensisijaisesti omaan sydämeesi ja sisäiseen ohjaukseesi, kun teet valintoja - suuria tai pieniä. Näin pidät oman voimasi ja löydät oman totuutesi.

< PrevNext >