KYSYMYKSIÄ HENKIMAAILMAN MESTAREILLE
Henkimaailman mestareita kanavoinut Toni Ann Winninger ( www.mastersofthespiritworld.com)
30.7.-6.8.2013
Energiaa välittäen suomentanut Pirjo Laine
Kysymys:
Mestarit, avasin kristalliparannusvastaanoton ja olin hyvin innoissani. Siitä lähtien olen tuntenut, ettei se tila missä olen, ole oikea minulle. Minusta siellä on epämukavaa. Kysymykseni on: ovatko tuntemukseni intuitiota vai viritynkö menestymis- ja itseluottamuspelkoon? Suurin esteeni on nyt luottaa vaistooni ja haluan luottaa siihen! Haluan auttaa ihmisiä ja eläimiä, mutta tällä hetkellä pysyn loitolla. - Stacey, USA
Vastaus:
Saadaksesi vastaanoton tai kodin, mikä heijastaa sitä, kuka olet, sinun täytyy "sisustaa" ja synkronisoida se omaan energiaasi. Tuo tila on ollut toisilla niin kauan, että heidän negatiivisuuttaan on edelleen läsnä. Sinun on tuuletettava siellä ja poltettava salviaa pysähtyneiden energioiden poistamiseksi ja oltava hyvin varovainen sen negatiivisuuden osalta, mitä jää asiakkaistasi ja niistä, joita käy siellä.
Kristallit tuovat esiin kätketyn virtauksen kehossa. Jotkut myös käyttävät tuota energiaa auttaakseen asiakasta parantumaan tai tasapainottumaan. On oltava huolellinen ja jatkuvasti puhdistettava tuo jäämä kristallien valmistelemiseksi seuraavaa henkilöä varten.
Löytääksesi sen, miksi sinulla ei ole hyvä olla, istu tilan keskellä suitsukkeen, kynttilöiden ja kristallien kanssa, vaivu meditatiiviseen tilaan ja kysy itseltäsi, mitä tunnet. Kysy seuraavaksi, miksi tunnet näitä asioita. Sinulla on paljon tukahdutettua ahdistusta menestymiseen ja vastuuseen liittyen. Yllä mainitulla tavalla ehkä palaat edelliseen kertaan, kun käsittelit niitä, ja sitten selvität ne.
Intuitiosi on erittäin voimakas, mutta et usko siihen. Koska kaikki mitä teet ja käsittelet, on ei-fyysistä, kolmannen ulottuvuuden tuomitseminen mikä haluaa konkreettisia todisteita, vetää sinua alaspäin. Kuuntelet ei-uskovia liikaa. Sinun on päätettävä itse, mikä on osa sitä todellisuutta, missä haluat elää.
Kysymys:
Mestarit, olen Intiasta. Viime aikoina on ollut tuhoisia katastrofeja Himalajan alueella Intiassa. Tuhansia pyhiinvaeltajia on kuollut pyhässä paikassa. Mikä oli koko episodin oppitunti ja tarkoitus? Emmekö opi täällä jotain ympäristö/kehitystasapainoon liittyvää? - Ravi, Intia
Vastaus:
Tämä on ryhmäelämänoppitunti, mihin tuhannet sielut ovat suostuneet. Tarkoituksena on saada maailman huomio planeetan ekologisen hoitamisen tärkeyteen. Sähkövoiman jano on hyvin suurta valtavan väkirikkaassa maassasi ja sitä mutkistaa ahneus, mikä on syrjäyttänyt huolen ympäristöstä. Veden jakautumisen ja voimalaitoksia varten rakennettujen tunnelien vuoksi koko vuoristo on epävakaa.
Asiantuntijat ovat varoittaneet ihmisiä ja hallitusta jo vuosia, että olisi oltava varovainen, mutta raha on voittanut maalaisjärjen. Tapahtumien syyssä on mukana niin monia virkamiehiä, että he ovat yrittäneet hiljentää reportterit ja lopettaa selostusten pääsemisen julkisuuteen, mikä estää useimpia ihmisiä kuulemasta näistä katastrofeista ja siitä laajuudesta, missä maata, taloja ja ihmisiä on menetetty.
Yli 100000 sielua suostui osallistumaan totuuden kertomiseen. Noin 5000 päätti tehdä siirtymän tällä kertaa ja loput, pyhiinvaeltajat ympäri maata ja maailmaa, todistivat muinaisten henkisten paikkojen tuhoa ja hävitystä. Sielut toivoivat, että tämä massaesitys siitä huolettomuudesta, mitä hallituksella ja teollisuudella on ollut ihmishenkien osalta, saisi heidät kaikki ajattelemaan uudestaan valitsemaansa suuntaa. He toivoivat, että tämä tapahtuma aiheuttaisi ainakin riittävästi tyrmistystä pakottamaan menetelmien uudelleentarkasteluun.
Tilivelvollisuus on tämän tapahtuman tavoite. Nouseeko kansa kysymään tästä vahingosta, kuka, mitä ja miksi - ja miten se voidaan korjata? Liian monet ihmiset ovat pistäneet päänsä pensaaseen ja olleet piittaamatta maaplaneetan törkeän huonosta hoidosta. Nämä sielut yrittivät muuttaa tätä. Vain aika näyttää, saavuttivatko ne tavoitteensa.
Kysymys:
Mestarit, kun olin lapsi ja minulla oli paljon vapaa-aikaa, pohdin aina elämää. Näiden sydämellä ja mielellä pohdiskelujen myötä löysin monia totuuksia. Kun aika kuluu ja minun täytyy omistautua enemmän ja enemmän jokapäiväisiin asioihin, tunnen kadottavani tämän yhteyden sieluuni. Opiskelin arvostetun oppiarvon ja tein teollisuudessa töitä kolme vuotta, mutta sellainen työ on sietämätöntä minulle. Nyt työskentelen omassa bisneksessäni, mihin uskon. Teen kovasti työtä (tarkoituksenmukaisten taukojen kera) saadakseni sen menestymään, mutta se ei toimi. Niinpä turhaudun, koska sekä aineellinen että henkinen elämä eivät kehity. Uskon kykyihini. Uskon todella, että voin edistää kovasti rakkauden ja onnellisuuden lisääntymistä tässä maailmassa, mutta mikä menee pieleen? Mitä estän? Miten tämä tilanne käännetään? - Robson, Brasilia
Vastaus:
Pohdiskelusi olivat puhdasta meditointia. Tiedä, että sen ajan jonka täytät itseäsi meditoimalla, ei tarvitse olla pitkä. Sinun täytyy vain pysäyttää egomaailman negatiivisten ajatusten ja toimien virta ja tasapainottaa se rakastavalla energialla.
Ensimmäinen askel on analysoida, missä olet tällä hetkellä. Olet tehnyt joukon päätöksiä matkasi suunnasta, joten jatka vain sitä. Mikään ei ole väärin, mitä olet tehnyt menneisyydessä. Kaikki oli sen oppimista, mitä sinä tunnet haluavasi tehdä - ei, mitä toiset käskevät sinun tehdä.
Suurin ongelmasi on kiire, kiire, kiire. Odotuksesi eivät salli oppimisprosessin valmistua - haluat tuloksia nyt. Annat egomaailman tuomitsemisen määrätä, oletko onnellinen. Kukaan ei ole onnellinen koko ajan, jos hän on maan päällä. Planeetalla on sama määrä negatiivisuutta etsimääsi suurta positiivisuutta kohden.
Et myöskään koskaan pysty lisäämään toisten rakkautta ja onnellisuutta, ellei sinulla ole niitä itselläsi. Estät energian vapaan virtaamisen. Yrität sanella sen tavan, miten haluat asioiden menevän, sen sijaan että astut virtaan ja annat vain mennä. Virta vie sinut aina, minne sinun tarvitsee mennä.
Et tarvitse valtavaa aikamäärää päästäksesi aiempaan pohdiskelutilaasi. Sulje se papatus, mikä on sinua ympäröivä maailma, ja kuuntele sinut sisäänsä kietovan rakkauden hiljaisuutta. Silloin kun negatiivisia ajatuksia tai epäilyksiä nousee, pysäytä ne ja kuvittele vastakkainen positiivinen asia. Älä taistele työtäsi vastaan. Näe, mitä voit oppia siitä tai miten voit muuttaa sitä tavoitteesi saavuttamiseksi.
Kysymys:
Mestarit, rakastan sitä ajatusta, että filosofianne ovat totta! Miten raamattuun perustavaan kristillisyyteen iskostettuna sovittelen ilmiselviä eroavuuksia? - Linda, Englanti
Vastaus:
Ihmiselämän alussa toiset antavat sinulle sääntöjä ja määräyksiä, joiden mukaan elät elämää. Tämä muodostaa ns. henkilökohtaisen uskomusjärjestelmäsi. Useimmat ihmiset tuntevat, että ne ovat ehdottomia, rikkomattomia eikä niitä voi muuttaa tai edes kyseenalaistaa. Mutta universumin perimmäinen laki on, että kaikilla sieluilla on vapaus valita olemassaolonsa jokainen osa ja tähän sisältyy heidän uskomusjärjestelmiensä sisältö.
Yhteiskunta ja jokainen sen osa lisäävät tietopohjaasi sen, mitä pitäisi sisällyttää uskomuksiisi, kertomalla asioita, jotka hyödyttävät yhteiskuntaa, mm. säännöt jotka tekevät helpommaksi kontrolloida ajatuksiasi ja tekojasi. Joskus et edes kuule tai voi tajuta, miksi yhteiskunnan johtajat sanovat, mitä sanovat, tai miksi sinun olisi pakko elää heidän tavallaan.
Meidän "filosofiamme", kuten kutsut niitä, ovat käsityksiä, joihin tutustutamme teidät voidaksenne nähdä, resonoivatko ne kanssanne, ja antamaan teille tunteen siitä, kuka olette ja mitä voitte tehdä sieluna, jolla on ihmiskokemus. Emme koskaan sano kenellekään, mitä pitää uskoa, emmekä koskaan anna ymmärtää, että voimme määritellä täsmälleen, mikä saa olonne tuntumaan kokonaiselta.
"Elämänmallejamme" voidaan käyttää kaikilla elämän alueilla. Ne eivät ole uskonnollisia, maallisia, yhteiskunnallisia tai fyysisiä lakeja. Niin me näemme ja olemme aina kokeneet elämän sekä ihmiskuoressa että sen ulkopuolella.
Ihmiselämässä voit jatkuvasti muuttaa perspektiiviäsi siihen, mihin haluat osallistua, ja näin muuttaa todellisuuttasi. Ensimmäinen todellisuutesi on täysin riippuvainen olento, joka ei kykene huolehtimaan itsestään. Vähitellen kehität taitoja, mutta sinun on oltava varovainen, kun opettelet, mikä on ja ei ole fyysisesti vahingollista.
Sitten aloitat koulun ja opit laajentuvasta universumista, mihin voit osallistua. Koulutuksen myötä todellisuudestasi tulee laajempi ja alat valita suuntaa. Sitten kun oma työsi ja perheesi alkaa muotoutua, otat vastuuta oman todellisuutesi lisäksi myös muista.
Kun vastuut muuttuvat, uskomusjärjestelmäsi kirjoitetaan uudelleen sisältämään vain sen, mikä tuntuu oikealta sinulle. Nykyisen uskomusjärjestelmäsi joka osassa voit valita sen, mikä ilmaisee elämääsi sellaisena, kuin haluat elää sitä. Jotkut asiat jotka olivat täydellisiä aiemmin elämässä, eivät resonoi enää niin kun jotkut uudet käsitykset. Seuraa sitä, mikä tuntuu parhaalta asialta sinulle nyt. Mikään ei ole oikein tai väärin henkisissä kokemuksissa.
Kysymys:
Mestarit, tiedän, että universumin energiakenttiä rukataan jatkuvasti näinä päivinä, kun odotamme perimmäistä tavoitettamme ylösnousta tai miksi sitä halutaankin kutsua. Minulla on ollut paljon ahdistusta viime aikoina ilman todellista syytä. Voitteko kertoa miksi? En usko, että olen ainoa, jolla on tällaista. - Deborah, USA
Vastaus:
Ihmiset ovat tulossa tietoisemmiksi universumin energiakentistä sen valaistumisen vuoksi, mitä he ovat hankkineet henkilökohtaisella työllään ymmärtää sen, kuka he ovat sieluna tällä matkalla ihmisenä. Vuoden 2012 siirtymä on tehnyt ihmisille helpommaksi tuntea energiaa, koska planeetat eivät puutu yhtä paljon suoraan energiakulkuun estämällä tai kimpoamalla takaisin sitä.
Aina kun ihmiset yhdistyvät syvempään perustaan omassa energiassaan tai universaaliin Lähteeseen, he auttavat fyysistä kehoa puhdistamaan elämän oppituntien aiheuttamia tukosjäämiä. Koska maapallo on positiivisten ja negatiivisten kokemusten kaksinaisuutta, tukokset ovat enimmäkseen tulosta niistä keskeneräisistä oppitunneista, joista on tullut liian epämukavia sielun viimeisteltäväksi. Niihin kaikkiin liittyy negatiivisuutta. Te ette kätke positiivisia ja miellyttäviä osallistumisia.
Ahdistus on fyysinen tunne, mikä liittyy eniten negatiivisuuteen. Kun energiatasosi lisääntyy, se tönii irti pieniä asioita, jotka olet kätkenyt kaappisi takaosaan. Sillä ei oikeastaan ole merkitystä, mihin ne liittyvät - pääset vaan lopultakin eroon niistä, kun ne lähtevät energiakentästäsi. Anna niiden mennä ja ole kiitollinen siitä, ettei sinun enää tarvitse käsitellä niitä tai kanniskella lisänegatiivisuutena.
Joukoittain ihmisiä kokee tätä puhdistusta, mistä kerrot. Mitä enemmän on sieluja, jotka jatkavat matkaansa haluten yhdistyä jumalaiseen ehdottomaan rakkauteensa, sitä enemmän asioiden spontaaneja vapautumisia pannaan merkille. Parasta on mennä vain energiavirran mukana ja nauttia siitä keveyden tunteesta, mikä on tuloksena kaiken sen "liejun" vapautumisesta, mitä olet hautonut.
Kysymys:
Mestarit, luemme valosivustoilta opettajien kehottavan pysymään keskuksessaan koko ajan, ikään kuin se olisi maailman helpointa. Kaikki tekivät sopimuksen ennen tulemistaan. Tuolla hetkellä sitä luultavasti haluttiin, koska tänne tultua on kamalaa eikä voi olla, mitä olimme. Emme ymmärrä sopimuksia ja siksi teemme kaiken mahdollisen pysyäksemme suosituksissa, mutta sitten kun on kamalaa painetta, se sattuu liikaa. Voimme meditoida päivätolkulla, lähettää valoa kristalliverkkoihin ja yhtäkkiä synkkä yö vie meidät ja vastaus on aina, että kyse on värähtelystämme. Ne jotka nukkuvat, rikastuvat, opiskelevat ja ovat onnellisia, kun taas joskus tarpeessa olevat valotyöntekijät meditoivat ja ovat käytännössä muuta. Pysy läsnä olevassa hetkessä ja keskity tulevaisuuteen, hassua, pysy läsnä ryhtyäksesi toimeen tulevaisuudessa? - Daniel, Brasilia
Vastaus:
Neuvot joita toiset antavat teille kirjojensa, opetustensa ja nettisivujensa kautta, voivat olla vain sitä, mikä on toiminut heillä ehdottoman rakkauden ja Lähdeyhteyden etsinnässä. Se ei merkitse, että tämä on ainoa polku, mitä voit käyttää päästäksesi kosketukseen sisäisen itsesi kanssa. Jotkut sanovat ylimielisesti, että tämä on ainoa tapa, tätä sinun on tehtävä, mutta he eivät voi tietää, mikä on oikea polku sinulle.
Yritys ja erehdys - eivät rituaalit ja sokea totteleminen - auttavat sinua saamaan yhteyden. Ja kyllä, pysyminen läsnä olevassa hetkessä on avain. Vain läsnä olevassa hetkessä voit ryhtyä toimeen tulevaisuuden luomiseksi. Tulevaisuuden toimien ajatteleminen ja suunnitteleminen poistaa sinut noiden ajatusten toteuttamisesta. Menneisyyden läpikäyminen on ajan haaskausta, koska et voi muuttaa mitään, mikä on jo tapahtunut. Läsnä oleminen antaa sinulle tilaisuuden tehdä valintoja tulevaisuutesi tuottamiseksi.
Teitte tosiaan kaikki valintoja siitä, miltä tämän elämän pitäisi näyttää, ja olette tehneet sopimuksia toisten kanssa varmistamaan, että saatte haluttua vuorovaikutusta. Mutta sielulla on aina valinnanvapaus, myös muuttaa niitä valintoja, joita tehtiin ennen maapallolle tulemista.
On monia tapoja edetä valaistumiseen, kaikki eivät toimi kaikilla ihmisillä. Silloin kun kuulet jotain, mikä resonoi sisälläsi, kokeile sitä ja katso, auttaako se sinua siirtymään eteenpäin. Jos ei, niin kokeile seuraavaa asiaa, mikä tuntuu hyvältä. Käytä valinnanvapauttasi löytääksesi oikean tavan itsellesi.
-----------
Henkimaailman mestareita kanavoinut Toni Ann Winninger ( www.mastersofthespiritworld.com)
30.7.-6.8.2013
Energiaa välittäen suomentanut Pirjo Laine
Kysymys:
Mestarit, avasin kristalliparannusvastaanoton ja olin hyvin innoissani. Siitä lähtien olen tuntenut, ettei se tila missä olen, ole oikea minulle. Minusta siellä on epämukavaa. Kysymykseni on: ovatko tuntemukseni intuitiota vai viritynkö menestymis- ja itseluottamuspelkoon? Suurin esteeni on nyt luottaa vaistooni ja haluan luottaa siihen! Haluan auttaa ihmisiä ja eläimiä, mutta tällä hetkellä pysyn loitolla. - Stacey, USA
Vastaus:
Saadaksesi vastaanoton tai kodin, mikä heijastaa sitä, kuka olet, sinun täytyy "sisustaa" ja synkronisoida se omaan energiaasi. Tuo tila on ollut toisilla niin kauan, että heidän negatiivisuuttaan on edelleen läsnä. Sinun on tuuletettava siellä ja poltettava salviaa pysähtyneiden energioiden poistamiseksi ja oltava hyvin varovainen sen negatiivisuuden osalta, mitä jää asiakkaistasi ja niistä, joita käy siellä.
Kristallit tuovat esiin kätketyn virtauksen kehossa. Jotkut myös käyttävät tuota energiaa auttaakseen asiakasta parantumaan tai tasapainottumaan. On oltava huolellinen ja jatkuvasti puhdistettava tuo jäämä kristallien valmistelemiseksi seuraavaa henkilöä varten.
Löytääksesi sen, miksi sinulla ei ole hyvä olla, istu tilan keskellä suitsukkeen, kynttilöiden ja kristallien kanssa, vaivu meditatiiviseen tilaan ja kysy itseltäsi, mitä tunnet. Kysy seuraavaksi, miksi tunnet näitä asioita. Sinulla on paljon tukahdutettua ahdistusta menestymiseen ja vastuuseen liittyen. Yllä mainitulla tavalla ehkä palaat edelliseen kertaan, kun käsittelit niitä, ja sitten selvität ne.
Intuitiosi on erittäin voimakas, mutta et usko siihen. Koska kaikki mitä teet ja käsittelet, on ei-fyysistä, kolmannen ulottuvuuden tuomitseminen mikä haluaa konkreettisia todisteita, vetää sinua alaspäin. Kuuntelet ei-uskovia liikaa. Sinun on päätettävä itse, mikä on osa sitä todellisuutta, missä haluat elää.
Kysymys:
Mestarit, olen Intiasta. Viime aikoina on ollut tuhoisia katastrofeja Himalajan alueella Intiassa. Tuhansia pyhiinvaeltajia on kuollut pyhässä paikassa. Mikä oli koko episodin oppitunti ja tarkoitus? Emmekö opi täällä jotain ympäristö/kehitystasapainoon liittyvää? - Ravi, Intia
Vastaus:
Tämä on ryhmäelämänoppitunti, mihin tuhannet sielut ovat suostuneet. Tarkoituksena on saada maailman huomio planeetan ekologisen hoitamisen tärkeyteen. Sähkövoiman jano on hyvin suurta valtavan väkirikkaassa maassasi ja sitä mutkistaa ahneus, mikä on syrjäyttänyt huolen ympäristöstä. Veden jakautumisen ja voimalaitoksia varten rakennettujen tunnelien vuoksi koko vuoristo on epävakaa.
Asiantuntijat ovat varoittaneet ihmisiä ja hallitusta jo vuosia, että olisi oltava varovainen, mutta raha on voittanut maalaisjärjen. Tapahtumien syyssä on mukana niin monia virkamiehiä, että he ovat yrittäneet hiljentää reportterit ja lopettaa selostusten pääsemisen julkisuuteen, mikä estää useimpia ihmisiä kuulemasta näistä katastrofeista ja siitä laajuudesta, missä maata, taloja ja ihmisiä on menetetty.
Yli 100000 sielua suostui osallistumaan totuuden kertomiseen. Noin 5000 päätti tehdä siirtymän tällä kertaa ja loput, pyhiinvaeltajat ympäri maata ja maailmaa, todistivat muinaisten henkisten paikkojen tuhoa ja hävitystä. Sielut toivoivat, että tämä massaesitys siitä huolettomuudesta, mitä hallituksella ja teollisuudella on ollut ihmishenkien osalta, saisi heidät kaikki ajattelemaan uudestaan valitsemaansa suuntaa. He toivoivat, että tämä tapahtuma aiheuttaisi ainakin riittävästi tyrmistystä pakottamaan menetelmien uudelleentarkasteluun.
Tilivelvollisuus on tämän tapahtuman tavoite. Nouseeko kansa kysymään tästä vahingosta, kuka, mitä ja miksi - ja miten se voidaan korjata? Liian monet ihmiset ovat pistäneet päänsä pensaaseen ja olleet piittaamatta maaplaneetan törkeän huonosta hoidosta. Nämä sielut yrittivät muuttaa tätä. Vain aika näyttää, saavuttivatko ne tavoitteensa.
Kysymys:
Mestarit, kun olin lapsi ja minulla oli paljon vapaa-aikaa, pohdin aina elämää. Näiden sydämellä ja mielellä pohdiskelujen myötä löysin monia totuuksia. Kun aika kuluu ja minun täytyy omistautua enemmän ja enemmän jokapäiväisiin asioihin, tunnen kadottavani tämän yhteyden sieluuni. Opiskelin arvostetun oppiarvon ja tein teollisuudessa töitä kolme vuotta, mutta sellainen työ on sietämätöntä minulle. Nyt työskentelen omassa bisneksessäni, mihin uskon. Teen kovasti työtä (tarkoituksenmukaisten taukojen kera) saadakseni sen menestymään, mutta se ei toimi. Niinpä turhaudun, koska sekä aineellinen että henkinen elämä eivät kehity. Uskon kykyihini. Uskon todella, että voin edistää kovasti rakkauden ja onnellisuuden lisääntymistä tässä maailmassa, mutta mikä menee pieleen? Mitä estän? Miten tämä tilanne käännetään? - Robson, Brasilia
Vastaus:
Pohdiskelusi olivat puhdasta meditointia. Tiedä, että sen ajan jonka täytät itseäsi meditoimalla, ei tarvitse olla pitkä. Sinun täytyy vain pysäyttää egomaailman negatiivisten ajatusten ja toimien virta ja tasapainottaa se rakastavalla energialla.
Ensimmäinen askel on analysoida, missä olet tällä hetkellä. Olet tehnyt joukon päätöksiä matkasi suunnasta, joten jatka vain sitä. Mikään ei ole väärin, mitä olet tehnyt menneisyydessä. Kaikki oli sen oppimista, mitä sinä tunnet haluavasi tehdä - ei, mitä toiset käskevät sinun tehdä.
Suurin ongelmasi on kiire, kiire, kiire. Odotuksesi eivät salli oppimisprosessin valmistua - haluat tuloksia nyt. Annat egomaailman tuomitsemisen määrätä, oletko onnellinen. Kukaan ei ole onnellinen koko ajan, jos hän on maan päällä. Planeetalla on sama määrä negatiivisuutta etsimääsi suurta positiivisuutta kohden.
Et myöskään koskaan pysty lisäämään toisten rakkautta ja onnellisuutta, ellei sinulla ole niitä itselläsi. Estät energian vapaan virtaamisen. Yrität sanella sen tavan, miten haluat asioiden menevän, sen sijaan että astut virtaan ja annat vain mennä. Virta vie sinut aina, minne sinun tarvitsee mennä.
Et tarvitse valtavaa aikamäärää päästäksesi aiempaan pohdiskelutilaasi. Sulje se papatus, mikä on sinua ympäröivä maailma, ja kuuntele sinut sisäänsä kietovan rakkauden hiljaisuutta. Silloin kun negatiivisia ajatuksia tai epäilyksiä nousee, pysäytä ne ja kuvittele vastakkainen positiivinen asia. Älä taistele työtäsi vastaan. Näe, mitä voit oppia siitä tai miten voit muuttaa sitä tavoitteesi saavuttamiseksi.
Kysymys:
Mestarit, rakastan sitä ajatusta, että filosofianne ovat totta! Miten raamattuun perustavaan kristillisyyteen iskostettuna sovittelen ilmiselviä eroavuuksia? - Linda, Englanti
Vastaus:
Ihmiselämän alussa toiset antavat sinulle sääntöjä ja määräyksiä, joiden mukaan elät elämää. Tämä muodostaa ns. henkilökohtaisen uskomusjärjestelmäsi. Useimmat ihmiset tuntevat, että ne ovat ehdottomia, rikkomattomia eikä niitä voi muuttaa tai edes kyseenalaistaa. Mutta universumin perimmäinen laki on, että kaikilla sieluilla on vapaus valita olemassaolonsa jokainen osa ja tähän sisältyy heidän uskomusjärjestelmiensä sisältö.
Yhteiskunta ja jokainen sen osa lisäävät tietopohjaasi sen, mitä pitäisi sisällyttää uskomuksiisi, kertomalla asioita, jotka hyödyttävät yhteiskuntaa, mm. säännöt jotka tekevät helpommaksi kontrolloida ajatuksiasi ja tekojasi. Joskus et edes kuule tai voi tajuta, miksi yhteiskunnan johtajat sanovat, mitä sanovat, tai miksi sinun olisi pakko elää heidän tavallaan.
Meidän "filosofiamme", kuten kutsut niitä, ovat käsityksiä, joihin tutustutamme teidät voidaksenne nähdä, resonoivatko ne kanssanne, ja antamaan teille tunteen siitä, kuka olette ja mitä voitte tehdä sieluna, jolla on ihmiskokemus. Emme koskaan sano kenellekään, mitä pitää uskoa, emmekä koskaan anna ymmärtää, että voimme määritellä täsmälleen, mikä saa olonne tuntumaan kokonaiselta.
"Elämänmallejamme" voidaan käyttää kaikilla elämän alueilla. Ne eivät ole uskonnollisia, maallisia, yhteiskunnallisia tai fyysisiä lakeja. Niin me näemme ja olemme aina kokeneet elämän sekä ihmiskuoressa että sen ulkopuolella.
Ihmiselämässä voit jatkuvasti muuttaa perspektiiviäsi siihen, mihin haluat osallistua, ja näin muuttaa todellisuuttasi. Ensimmäinen todellisuutesi on täysin riippuvainen olento, joka ei kykene huolehtimaan itsestään. Vähitellen kehität taitoja, mutta sinun on oltava varovainen, kun opettelet, mikä on ja ei ole fyysisesti vahingollista.
Sitten aloitat koulun ja opit laajentuvasta universumista, mihin voit osallistua. Koulutuksen myötä todellisuudestasi tulee laajempi ja alat valita suuntaa. Sitten kun oma työsi ja perheesi alkaa muotoutua, otat vastuuta oman todellisuutesi lisäksi myös muista.
Kun vastuut muuttuvat, uskomusjärjestelmäsi kirjoitetaan uudelleen sisältämään vain sen, mikä tuntuu oikealta sinulle. Nykyisen uskomusjärjestelmäsi joka osassa voit valita sen, mikä ilmaisee elämääsi sellaisena, kuin haluat elää sitä. Jotkut asiat jotka olivat täydellisiä aiemmin elämässä, eivät resonoi enää niin kun jotkut uudet käsitykset. Seuraa sitä, mikä tuntuu parhaalta asialta sinulle nyt. Mikään ei ole oikein tai väärin henkisissä kokemuksissa.
Kysymys:
Mestarit, tiedän, että universumin energiakenttiä rukataan jatkuvasti näinä päivinä, kun odotamme perimmäistä tavoitettamme ylösnousta tai miksi sitä halutaankin kutsua. Minulla on ollut paljon ahdistusta viime aikoina ilman todellista syytä. Voitteko kertoa miksi? En usko, että olen ainoa, jolla on tällaista. - Deborah, USA
Vastaus:
Ihmiset ovat tulossa tietoisemmiksi universumin energiakentistä sen valaistumisen vuoksi, mitä he ovat hankkineet henkilökohtaisella työllään ymmärtää sen, kuka he ovat sieluna tällä matkalla ihmisenä. Vuoden 2012 siirtymä on tehnyt ihmisille helpommaksi tuntea energiaa, koska planeetat eivät puutu yhtä paljon suoraan energiakulkuun estämällä tai kimpoamalla takaisin sitä.
Aina kun ihmiset yhdistyvät syvempään perustaan omassa energiassaan tai universaaliin Lähteeseen, he auttavat fyysistä kehoa puhdistamaan elämän oppituntien aiheuttamia tukosjäämiä. Koska maapallo on positiivisten ja negatiivisten kokemusten kaksinaisuutta, tukokset ovat enimmäkseen tulosta niistä keskeneräisistä oppitunneista, joista on tullut liian epämukavia sielun viimeisteltäväksi. Niihin kaikkiin liittyy negatiivisuutta. Te ette kätke positiivisia ja miellyttäviä osallistumisia.
Ahdistus on fyysinen tunne, mikä liittyy eniten negatiivisuuteen. Kun energiatasosi lisääntyy, se tönii irti pieniä asioita, jotka olet kätkenyt kaappisi takaosaan. Sillä ei oikeastaan ole merkitystä, mihin ne liittyvät - pääset vaan lopultakin eroon niistä, kun ne lähtevät energiakentästäsi. Anna niiden mennä ja ole kiitollinen siitä, ettei sinun enää tarvitse käsitellä niitä tai kanniskella lisänegatiivisuutena.
Joukoittain ihmisiä kokee tätä puhdistusta, mistä kerrot. Mitä enemmän on sieluja, jotka jatkavat matkaansa haluten yhdistyä jumalaiseen ehdottomaan rakkauteensa, sitä enemmän asioiden spontaaneja vapautumisia pannaan merkille. Parasta on mennä vain energiavirran mukana ja nauttia siitä keveyden tunteesta, mikä on tuloksena kaiken sen "liejun" vapautumisesta, mitä olet hautonut.
Kysymys:
Mestarit, luemme valosivustoilta opettajien kehottavan pysymään keskuksessaan koko ajan, ikään kuin se olisi maailman helpointa. Kaikki tekivät sopimuksen ennen tulemistaan. Tuolla hetkellä sitä luultavasti haluttiin, koska tänne tultua on kamalaa eikä voi olla, mitä olimme. Emme ymmärrä sopimuksia ja siksi teemme kaiken mahdollisen pysyäksemme suosituksissa, mutta sitten kun on kamalaa painetta, se sattuu liikaa. Voimme meditoida päivätolkulla, lähettää valoa kristalliverkkoihin ja yhtäkkiä synkkä yö vie meidät ja vastaus on aina, että kyse on värähtelystämme. Ne jotka nukkuvat, rikastuvat, opiskelevat ja ovat onnellisia, kun taas joskus tarpeessa olevat valotyöntekijät meditoivat ja ovat käytännössä muuta. Pysy läsnä olevassa hetkessä ja keskity tulevaisuuteen, hassua, pysy läsnä ryhtyäksesi toimeen tulevaisuudessa? - Daniel, Brasilia
Vastaus:
Neuvot joita toiset antavat teille kirjojensa, opetustensa ja nettisivujensa kautta, voivat olla vain sitä, mikä on toiminut heillä ehdottoman rakkauden ja Lähdeyhteyden etsinnässä. Se ei merkitse, että tämä on ainoa polku, mitä voit käyttää päästäksesi kosketukseen sisäisen itsesi kanssa. Jotkut sanovat ylimielisesti, että tämä on ainoa tapa, tätä sinun on tehtävä, mutta he eivät voi tietää, mikä on oikea polku sinulle.
Yritys ja erehdys - eivät rituaalit ja sokea totteleminen - auttavat sinua saamaan yhteyden. Ja kyllä, pysyminen läsnä olevassa hetkessä on avain. Vain läsnä olevassa hetkessä voit ryhtyä toimeen tulevaisuuden luomiseksi. Tulevaisuuden toimien ajatteleminen ja suunnitteleminen poistaa sinut noiden ajatusten toteuttamisesta. Menneisyyden läpikäyminen on ajan haaskausta, koska et voi muuttaa mitään, mikä on jo tapahtunut. Läsnä oleminen antaa sinulle tilaisuuden tehdä valintoja tulevaisuutesi tuottamiseksi.
Teitte tosiaan kaikki valintoja siitä, miltä tämän elämän pitäisi näyttää, ja olette tehneet sopimuksia toisten kanssa varmistamaan, että saatte haluttua vuorovaikutusta. Mutta sielulla on aina valinnanvapaus, myös muuttaa niitä valintoja, joita tehtiin ennen maapallolle tulemista.
On monia tapoja edetä valaistumiseen, kaikki eivät toimi kaikilla ihmisillä. Silloin kun kuulet jotain, mikä resonoi sisälläsi, kokeile sitä ja katso, auttaako se sinua siirtymään eteenpäin. Jos ei, niin kokeile seuraavaa asiaa, mikä tuntuu hyvältä. Käytä valinnanvapauttasi löytääksesi oikean tavan itsellesi.
-----------
Viestiä saa vapaasti välittää edelleen.
Kanavoinneista ja muista kirjoituksista voit saada uutta näkökulmaa, lohtua ja vahvistusta elämäsi tilanteissa. SINÄ olet kuitenkin oman elämäsi ja oman totuutesi paras asiantuntija. Vie kaikki informaatio omien "suodatintesi" läpi ja luota AINA ensisijaisesti omaan sydämeesi ja sisäiseen ohjaukseesi, kun teet valintoja - suuria tai pieniä. Näin pidät oman voimasi ja löydät oman totuutesi.