HomeViestejäCelia Fenn23.3.2011 - Päiväntasaus maaliskuussa 2011 - ykseystietoisuuden syntymä

23.3.2011 - Päiväntasaus maaliskuussa 2011 - ykseystietoisuuden syntymä

PÄIVÄNTASAUS MAALISKUUSSA 2011 - YKSEYSTIETOISUUDEN SYNTYMÄ

Kirjoittanut Celia Fenn (starchildglobal.com)
23.3.2011
Vapaasti suomentanut Pirjo Laine

Olen yrittänyt kirjoittaa jotain suurimman osan kuukaudestsa, mutta joka kerta kun istuudun kirjoittamaan, tunnen jonkin ikään kuin sanovan "ei, lopeta, ei noin". Viime viikkojen muutokset ovat olleet niin valtavia ja syvällisiä, että tuntuu tuskin sopivalta jatkaa asioiden tekemistä samalla vanhalla tavalla. Jotain uutta on syntymässä, jokin uusi tietoisuus ja jokin uusi olemistapa - ja kuten useimmat teistä, yritän edelleen selvittää, miten artikuloimme tietämme ja tunnemme sen tähän evoluutiomme uuteen vaiheeseen.

Tämä ei siis ole varsinainen kanavointi, vaikka paljon informaatiosta tulee niiden kanavalähteiden kautta, joiden kanssa työskentelen - mm. arkkienkeli Mikael ja valas- ja delfiinienergiat. Kyse on enemmänkin omista havainnoistani näistä syvistä muutoksista - maatason todellisuuden ja niiden kokemusten näkökulmasta, mitä meillä on kanssaluomisesta täällä hengen kanssa. Olen ollut kanava monta vuotta ja kunnioitan suuresta sitä prosessi, mutta olen alkanut nähdä, että kun siirrymme tähän ykseystietoisuuden uuteen jaksoon, ymmärryksemme kanavointiprosessista muuttuu, kun ymmärrämme, mitä tämä muutos uuteen todellisuuteen oikeastaan merkitsee meille.

Muutamme havaintoamme siitä, kuka ja mitä olemme, kun siirrymme uuteen ymmärrykseen paikastamme kosmisessa todellisuudessa - ja miten suhtaudumme toisiimme tuossa uudessa todellisuudessa. Ja sitä tapahtuu niin kiihtyneellä tahdilla, että useimmat meistä hoipertelevat edelleen muutoksista. Olemme tienneet jonkin aikaa, että maa valmistautuu tähän muutokseen, ja näin se ei tule minään yllätyksenä meille, mutta se on yllättävää, missä muodossa se tapahtuu ja miten meitä työnnetään sopeutumaan hyvin nopealla tahdilla. Luulen, että useimmat meistä kuvittelivat, että uusi todellisuus olisi melko paljon samanlainen kuin vanha, vain paljon parempi. Ja luulen sen olevan - siis paljon parempi - sitten kun se on täysin paikoillaan, mutta juuri nyt olemme siirtymävaiheessa, missä vaihdamme vanhasta uuteen, ja tämä ajankohtainen päiväntasaus on hetki, jolloin käytämme suurinta vaihdetta ja siirrymme muutostahtiin, mikä ylittää ihmismielen käsityskyvyn.

Tämä voi kuulostaa pelottavalta, koska olemme tottuneet rationaalisen mielen voimaan tällä logiikan ja järjen aikakaudella, ja meistä tuntuu, että meidän pitäisi pystyä selittämään kaikki ja kontrolloimaan kaikkea, myös henkisissä harjoituksissamme. Olemme alkaneet uskoa, että kykymme luoda ja kanssaluoda merkitsee sitä, että olemme kaiken kontrollissa todellisuudessamme. No, korkeammalla tasolla olemme, mutta emme sillä tasolla, että pystyisimme ajattelemaan tiemme tämän siirtymän läpi tai löytämään tapoja, mikä saa sen näyttämään mukavalta. Jos keskitymme täysin mielen ja tunteiden tasolta, olomme on hyvin epämukava.

On vain yksi tapa sanoa se: mielen aika on ohi - olemme siirtyneet evoluutiomme uuteen vaiheeseen. Tarvitsemme jotain erilaista saadaksemme tolkkua todellisuudestamme ja se on tulossa tulevina kuukausina. Maya-kalenterin yhdeksännen aallon käsitys kenties selittää, että nopea muutos uuteen olemisvaiheeseen on sitä, kun mieli ei jotenkin pysty vielä ymmärtämään, mitä tapahtuu. Kyllä, tiedämme, että meidän täytyy siirtyä sydämemme - meille on kerrottu se, mutta mitä se merkitsee todellisuudessa?

Tuntiessani tietäni tähän kanavoidun materiaalin avulla, minun on täytynyt käsitellä kahta käsitettä - toinen on rakkauden ja jumalaisen rakkauden luonne ja toinen on ykseystietoisuus. Viimeisimmässä julkaisemattomassa arkkienkeli Mikaelin kanavoinnissa rakkaus määritellään "jumalaiseksi luovaksi älykkyydeksi". Tätä koemme, kun jumalainen rakkaus on sen älykkyyden kehittymistä, joka loi ja kehittyy tuon luomiskokemuksen kautta. Olemme osa tuota rakkausvirta ja ilmaisemme tuota rakkautta siinä, kuka olemme. Silloin kun olemme harmoniassa tuon rakkausvirran kanssa, voimme tuntea sen tukevana, yltäkylläisenä ja kauniina. Silloin kun siirrymme pois tuosta jumalaisen luovan älykkyyden virrasta, tunnemme energian vastapuolen - luomisen puutteen ja tuhoutumisen, mikä sallii syntyä uusia muotoja, jotka ilmaisevat jumalaista luovaa älykkyyttä.

Näin asiat vain näyttävät toimivan - muinaisihmiset ja alkuperäiskansat tiesivät sen. On elettävä harmoniassa luonnon kanssa ja kunnioittaen sitä, muuten huomaa siirtyvänsä pois jumalaisesta luovasta älykkyydestä ja korvataan uudella luomisella. Tiedämme myös viime vuosikymmenten henkisen työmme kautta, että tämä jumalainen luova älykkyys jota voimme kutsua Jumalaksi, on antanut meille tilaisuuden työskennellä yhdessä harmonisoituaksemme taas tuon virran kanssa ja ollaksemme osa sen uuden maan luomista, mikä ilmaisee jumalaista luovaa tahtoa. Kaikki on jumalaisessa järjestyksessä ja kaikki on niin, kuin halusimme ja minkä puolesta työskentelimme.

Se mitä tapahtuu nyt ja tulevaisuudessa, on jumalaisen luovan älykkyyden ja rakkauden ilmaisemista korkeimmassa muodossaan. Voimme olla varmoja siitä.

Luulen, että se on ensimmäinen paikka, missä meidän täytyy hyväksyä, että mielellä on vaikeuksia tajuta monia asioita, mitä tapahtuu todellisuudessamme. Se ei ole kivaa ja siistiä eikä meillä ole mitään kontrollia moniin asioihin, joita tapahtuu maailmanlaajuisesti tai henkilökohtaisesti. "Kontrolli" annetaan olemuksemme korkeammille tasoille ja niille tasoille, joita kutsumme hengeksi, enkeleiksi ja taivaallisiksi olennoiksi - tuolle olemuksemme tasolle. Voimme vain palvella jumalaista tarkoitusta sellaisena, kuin se ilmentyy elämässämme. Siinä meidän täytyy kehittyä ja olla valmis kuuntelemaan sydäntä. Määrittelisin sydämen jumalaisen tahdon ja totuuden vastaanottimeksi. Meidän täytyy kuunnella sisältä kuullaksemme tuon jumalaisen tahdon ja totuuden syvän äänen, joka on sisällämme.

Tässä kanavoinnit voivat olla hyödyllisiä. Ne jotka ovat selkeitä kanavia, pystyvät yhdistymään tälle todellisuustasolle ja yhdistymään sen kanssa, mitä luodaan ja eletään näissä korkeammissa ulottuvuuksissa, ja tulkitsemaan sen muodoiksi, mitkä mieli voi ymmärtää. Mutta periaatteessa puhtaan kanavan pitäisi antaa "jo tietämisen" kokemus, sillä hän puhuu sille, mikä tiedetään jo syvällä tasolla, mutta nyt se raivaa tiensä mentaalitasoille mielen tajuttavaksi.

Menneisyydessä esi-isämme ymmärsivät syvän tietämisen merkityksen ja tätä funktiota palvelivat shamaanit ja näkijät, jotka pystyivät kulkemaan ja tanssimaan uniajassa ja tuomaan niiden viestejä, jotka palvelivat jumalaista luovaa älykkyyttä korkeammilla luomistasoilla. Mutta kehityimme tilaan, missä aloimme luottaa mieleen enemmän kuin syvään älykkyyteen emmekä kyenneet kuulemaan syvän viisauden ääntä kovin selvästi. Unohdimme kuunnella viisaita sieluja ja näkijöitä ja aloimme seurata mieltä.

No, voimme sanoa, että tämä kaikki oli osa planeettamme ja lajimme evoluutiota tähän pisteeseen ja kaikki oli jumalaisessa järjestyksessä sellaisena. Mutta kun otamme tämän seuraavan askeleen evoluutiossamme, syvästä tietämisestä tapana harmonisoitua jumalaisen luovan älykkyyden kanssa on tullut välttämätöntä jokaiselle meistä. Meidän täytyy tuntea ja tietää mieluummin kuin ajatella.

Niinpä silloin kun minä kirjoitan ja te luette tätä, meidän täytyy tuntea totuutta ja lukea mielellä. Kummankin tason pitäisi yhdistyä, sillä tätä merkitsee elää harmoniassa sydämen kanssa - sydän johtaa ja mieli seuraa.

Virtaaminen ykseystietoisuuteen

Siis seuraava kysymys näyttää olevan, mitä ykseystietoisuus tarkkaan ottaen on ja miten se eroaa siitä tietoisuudesta, mitä olemme kokeneet tähän saakka.

Modernissa maailmassamme meillä on suuri painotus yksilöön ja yksilötietoisuuteen ja menisin niinkin pitkälle, että sanon "yksilön" olleen mielen aikakauden suurin myytti.

Uudessa todellisuudessa meidän on kohdattava se perustotuus, että vaikka saatamme nähdä itsemme yksilöllisinä olentoina tai yksilöllisinä energian ilmaisumuotoina, olemme itse asiassa kaikki yhden luovan älykkyyden ilmaisumuotoja, mikä kutsuu meidät esiin kasvaakseen ja kokeakseen itse. Olemme itse asiassa harhakuvia siinä mielessä, ettei meillä on yksilöllistä olemassaoloa tai olemme kaikki jollain tavalla jumalaisen energian ilmaisukanavia. Toisin sanoen, on suurempi ja voimakkaampi olento, joka ilmaisee itseään meidän ja koko luomakunnan kautta, ja tämä olento päättää luomisen suunnan, emme me. No, meillä on oma osuutemme. Tässä uudessa todellisuudessa meitä kutsutaan ymmärtämään, että olemme nyt kanssaluojia siinä, että voimme työskennellä tämän energian kanssa määritelläksemme, miten haluaisimme tuon energian ilmentyvän omalta osaltamme, mutta meidän on tehtävä se harmoniassa suuremman energiavirran kanssa.

Kyllä, tiesimme kaikki tämän … Sanomme mielellämme "olemme kaikki yhtä" ja "namaste", mutta sitten haluamme mennä toimimaan, ikään kuin olisimme oikeasti yksilöitä. En yritä mitätöidä olemustamme, mutta minusta tuntuu, että olemme paremminkin yhdistelmiä. Olen äskettäin tiedostanut, miten identiteettini on kaikkien niiden ihmisten identiteetti, jotka olen tavannut ja joiden kanssa ollut vuorovaikutuksessa elämässäni. Olemme tosiaan yhtä ja meistä tulee osa toisiamme, kun esitämme osaamme toistemme elämässä päivästä toiseen.

Tämä käsitys on valtavan vapauttava tavallaan. Meitä ei ole enää sidottu syyllisyyteen ja syyttämiseen asioista, jota menevät ehkä "pieleen" elämässä. Jos voimme ymmärtää - kuten olemme alkaneet viime aikoina - että olemme kaikki tässä energiavirrassa, niin ymmärrämme, että se mitä ilmaisemme, tulee syvästä lähteestä, mikä on suurempi kuin me itse, ja että - kuten esi-isämme tiesivät - suuremman yhteisön pitäminen vakaana ja tasapainossa, on avain ihmisten elämiseen onnellista "yksilöllistä" elämää eikä toisinpäin. Opettelemme sitä uudestaan hyvin hitaasti.

Kyllä, nyt meillä on valtava maailmanlaajuinen yhteisö ja meidän on kohdattava se tapa, millä tasapainottomuus koko yhteisössä ilmaistaan päivittäisessä elämässämme tasapainottomuutena meissä "yksilöinä". Hitaasti alamme nähdä, että se mitä ilmaistaan planeetallamme, on siirtynyt jumalaisen luovan älykkyyden tuhoutumisvaiheeseen niin, että meistä on vaikeaa harmonisoitua syvän olemuksemme luoviin ja positiivisiin puoliin.

Avain on myötätunto

Tässä kohtaa kysytte ehkä: miten alamme harmonisoitua taas tuon syvemmän sisäisen viisauden ja totuuden kanssa itsessämme "yksilöinä" ja yhteisöissämme?

Ymmärrykseni on, että avain on myötätunto - kaunein energia mitä ylläpitää jumalainen feminiinisyys ja mikä on raivaamassa tietään takaisin pitkästä maastapaosta, mitä se on kokenut uskonnon ja filosofian patriarkaalisten hallintamuotojen alaisuudessa evoluutiomme viime jaksoina.

Myötätunto on jumalaisen rakkauden muoto, joka ilmaisee todellista ymmärrystä jumalaisesta luovasta älykkyydestä rakkautena ja ykseystietoisuuden luonnetta.

Myötätunnon ilmaiseminen on sen tietämistä, että se mitä tahansa toinen "yksilö" tai yksilöryhmä kohtaa, tapahtuu myös sinulle ja sinussa, koska se mitä tapahtuu sillä syvällä tasolla, mikä aiheuttaa tuon ilmaisumuodon, on myös osa sinua.

Tästä syystä hyvin monet herkät ihmiset pystyvät fyysisesti tuntemaan syviä oireita, silloin kun katastrofeja tapahtuu tai kun on auringonpurkauksia tai magneettimyrskyjä. He tuntevat fyysisessä kehossaan sen, mitä tapahtuu kollektiivisesti "heille" syvällä tasolla.

Tapahtumat Japanissa ja myös Lähi-idässä ovat ykseystietoisuuden esittelyä. Menneisyydessä olisimme voineet olettaa, että sellaisella paikallisella tragedialla olisi hyvin vähän vaikutusta meihin, niihin jotka elämme kehittyneissä ja sivistyneissä yhteiskunnissa. Olimme tottuneet näkemään katastrofit asioina, joita tapahtuu ihmisille kaukana kehittymättömissä maissa. Katselimme kuvia muutaman päivän, kenties annoimme vähän rahaa ja sitten jatkoimme päivittäistä elämäämme.

Nyt meillä on katastrofi ensimmäisen maailman kehittyneessä maassa, mikä ei mene pois muutamassa päivässä. Jatkuvat ongelmat ydinvoimalassa vaikuttavat jatkuvasti Japaniin ja kansainväliseen yhteisöön ja se nostaa esiin kaikenlaisia kysymyksiä siitä tavasta, millä elämme ja miten generoimme ja kulutamme energiaa. Terveysvaikutus tunnetaan kehittyneissä maissa ja kasvaa oivallus, ettei ydinvoima ole vain vahingollista, se on myös "likaista" ympäristölle. Ajattelin juuri sitä voimakasta luonnon saastumista, mitä koin vieraillessani Port Hopessa Ontariossa, missä uraania käsitellään Pohjois-Amerikan ydinteollisuudelle.

Se miten reagoimme, määrää, selviydymmekö uudelle maapallolle. Uusi maapallo on olemassa - jumalainen luova älykkyys on kertonut meille, että sinne olemme menossa. Tässä kohtaa meitä käännetään 180 astetta tuhoutumispolultamme uuden luomisen polulle. Toisin sanottuna, siirrymme 3D-yksilötietoisuuden vanhasta todellisuudesta 5D-ykseystietoisuuden uuteen todellisuuteen.

Miten reagoimme? Miten siirrymme ykseystietoisuuteen? En voi sanoa tietäväni - tiedän vain, että siirrymme. Luotan siihen ihmisenkeliin, mikä olemme. Sopeudumme ja meistä tulee yhtä kohtalomme kanssa. Sitä varten olemme täällä! Sitä varten synnyimme - olemaan jumalaisen tahdon ilmaisumuotoja, jotka ovat harmoniassa uuden todellisuuden kanssa tällä aineellisella tasolla.

Uskon - kuten varmasti tekin - että kosmos on jumalaisen rakkauden ilmaisua ja että se mitä aiotaan, on korkeimmaksi hyväksi ja suuren rakkauden ilmaisua.

Voimme harmonisoitua tämän kanssa tulemalla rakkauden ilmaisumuodoksi.

Voimme harmonisoitua tämän kanssa tulemalla jumalaisen valon instrumentiksi.

Kyllä, tiedämme senkin - syvällä tasolla - mutta yritämme edelleen selvittää, miten teemme sen päivittäisessä elämässämme, ja sopeutumisemme vie aikaa.

Mutta yhdestä asiasta olen varma: meidän täytyy astua myötätuntoon päästämällä irti fiksoitumisesta yksilölliseen itseemme, omaan yltäkylläisyyteemme ja onnellisuuteemme ja alkaa tarttua (maailmanlaajuisen) yhteisön terveyteen ja yltäkylläisyyteen. Minulla on aina ollut ongelmia sellaisen yltäkylläisyystietoisuuden kanssa, mitä nykyään markkinoidaan sellaisissa ohjelmissa kuin "The Secret", missä ihmisiä opetetaan pyrkimään yksilölliseen varallisuuteen ja - kohdataanpa se - ahneuteen. Ja minulla on ongelmia sen uskomuksen kanssa, että jos työstän itseäni, teen riittävästi. Tämä on minulle sitä, että näkee ihmisten maailman toisella puolella nääntyvät kuoliaaksi, joten menen supermarkettiin ja varmistan, että saan todella hyvän aterian, ja tämä merkitsee, että kaikilla on hyvin. Vaaditaan enemmän kuin tämä astumiseksi aitoon myötätuntoon ja sen varmistamiseksi, että aterian saa jokainen eikä vain oma yltäkylläinen pöytäni.

Miten? En tiedä vielä, mutta se on haaste, jonka kohtaamme ryhmänä, kun alamme tehdä tuota siirtymää uuteen todellisuuteen, missä jokaisella on se, mitä hän tarvitsee, ja elämme harmoniassa luonnon ja maapallon kanssa, niin kuin oli tarkoitus.

Oletan, että indigo- ja kristallilapset näyttävät tietä eteenpäin. Tiedän, että on monia indigoita, joilla on kykyä tehdä muutakin kuin vain keksiä Facebook. He osaavat luoda teknologioita, joita tarvitsemme ilmaistaksemme myötätuntoa ja rakkautta aineellisella tasolla aidoilla tavoilla.

Ja elämme jumalaisen luovan älykkyyden virrassa, tuhoutumisen jälkimaininkien sijasta.

Kohti marraskuun 11-11-11-porttia/portaalia

Meistä saattaa näyttää siltä, että kun astumme tähän nopeaan muutosjaksoon, se on liikaa meille. Saatamme tuntea uupumusta monilla tasoilla ja saatamme huomata, että vanhat olemis- ja asioiden tekemistavat eivät vain toimi enää. Mutta tämä on vain sitä, mikä mieli havaitsee.

Korkeammalla tasolla siirrymme kohti kohtaloamme, treffejämme uuden maapallon luomisen kanssa - ja todellisuudessa uuden kosmoksen, uuden päivänkoitteen kanssa. Emme voi kontrolloida tätä prosessia, voimme vain osallistua siihen tavoilla, jotka puhuvat sydämellemme ja syvälle viisaudellemme ja tietämyksellemme. Mieli ei ole oppaamme tässä vaiheessa - vain sydän tietää!

Lokakuun loppuun ja 11-11-tähtiporttiin mennessä olemme harmoniassa uuden todellisuuden kanssa. Tulee lyhyt, mutta intensiivinen muutosjakso. Ja teille pohjoisessa, valmistautukaa kesään, joka on vielä intensiivisempi kuin viime vuonna! Ja kyllä, liityn seuraanne taas kerran kokemuksissanne. Viime vuonna matkustin ja koin Islannin tulivuorenpurkauksen ja sen vaikutukset Eurooppaan ja myös valtavat maastopalot Venäjällä ja sen vaikutukset Moskovaan. Näissä tilanteissa oli välttämätöntä työskennellä elementaalienergioiden kanssa syvällä tasolla auttamaan tasapainon ylläpitämisessä. Luulen, että se on edelleen roolimme tässä jaksossa … ylläpitää tasapainoa kumppanuudessa maan kanssa ja sallia jumalaisen luovan älykkyyden ottaa suuntansa niissä muutoksissa, mitä tarvitsee tapahtua meidän harmonisoimiseksi uudelle polullemme ykseystietoisuudessa.

Ja kun siirrymme tälle päiväntasauksen jälkeiselle jaksolle, voimme vain liikkua eteenpäin täysin luottaen, että se mitä koemme, on täysin harmoniassa sen kanssa, mitä aiotaan korkeammalla tasolla ja mikä vie meidät sinne, missä meidän täytyy olla ollaksemme jumalaisessa järjestyksessä.

Jumalaisen rakkauden sydämessä olemme kaikki yhtä!

Celia

-----------

Viestiä saa vapaasti välittää edelleen.

Kanavoinneista ja muista kirjoituksista voit saada uutta näkökulmaa, lohtua ja vahvistusta elämäsi tilanteissa. SINÄ olet kuitenkin oman elämäsi ja oman totuutesi paras asiantuntija. Vie kaikki informaatio omien "suodatintesi" läpi ja luota AINA ensisijaisesti omaan sydämeesi ja sisäiseen ohjaukseesi, kun teet valintoja - suuria tai pieniä. Näin pidät oman voimasi ja löydät oman totuutesi.

Vanhoja viestejä voit lukea mm. näiltä sivuilta: www.adonai.fi/89 , http://luxonia.com/viestit , www.rosedalebooks.fi/foorumi/index.php
Näillä eri tyyppisillä sivuilla näyttää olevan laaja valikoima tekstejäni - en kuitenkaan suosi tai tue näitä sivuja sen enempää kuin muitakaan sivuja.

< PrevNext >